„Мароко е приел помощта от Испания, Катар, Великобритания и Арабските емирства. Ужасна трагедия. Хората в Мароко помагат с хранителни стоки на пострадалите.

Продължава уточняването на броя на жертвите”. Това заяви Али Шрайби, почетен консул на България в Мароко в ефира на NOVA NEWS след земетресението в Мароко.

Засега няма информация за пострадали български граждани в земетресението, каза Шрайби.

По думите му в големите вътрешни градове на страната няма проблем, трудно е в региона, където е бил епицентърът и в Маракеш. Пострадалите къщи не са били тухлени, уточни той.

Както е известно мощен трус удари северноафриканската държава в петък, довел до над 2000 жертви и големи разрушения. 

Епицентърът на труса, с магнитуд 6,8 според Геофизическия институт на САЩ, е бил югозападно от град Маракеш, на 320 км южно от столицата Рабат.

Националният център за научни и технически изследвания, базиран в Рабат, от своя страна посочи, че земетресението е било с магнитуд 7 и че епицентърът му е бил в провинция Ал-Хауз. Според мароканските медии това е най-мощното земетресение, което кралството е регистрирало досега.

Според видеа, разпространени в социалните мрежи и свидетелства на очевидци, земетресението е причинило значителни материални щети в няколко града. Освен в Маракеш, трусът е бил усетен в Рабат, Казабланка, Агадир и Есауира, предизвиквайки паника сред населението.

Много хора са излезли по улиците на тези градове, страхувайки се от срутването на домовете си, показват видеа, качени в социалните мрежи. На снимки и видеоклипове, публикувани в интернет, се виждат значителни разрушения в Стария град на Маракеш, както и смачкани от отломки и камъни автомобили.

Мароко преживява чести земетресения в северния си регион поради разположението си между Африканската и Евразийската плоча. През 2004 г. най-малко 628 души загинаха и 926 бяха ранени при земетресение в Ал Хосейма в североизточната част на Мароко.