Главният прокурор Сотир Цацаров сезира във вторник Върховния касационен съд за предсрочното освобождаване на осъдения за убийство Джок Полфрийман. Той е настоял съдебният акт за освобождаването на австралиеца да бъде спрян, като е посочил две основания.
Има доказателства, че определението на Софийския апелативен съд е постановено от незаконен състав, съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. По думите й двама от общо тримата съдии са имали законно основание за самоотвод. Това те не са сторили въпреки задълженията си по закон.
"Има достатъчно доказателства за отношения, включително и лични, на председателя на състава и на докладчика по това производство, за които те са били длъжни да съобщят“, обясни Арнаудова.
Освен това не е спазена изискуемата форма на произнасяне на Софийския апелативен съд. Становището на главният прокурор е, че е следвало този съд да се произнесе с решение, както е посочено в Наказателния кодекс, но вместо това съставът е издал определение, което не подлежи на обжалване и прави невъзможно искането за възобновяване на това производство.
Незаконният състав е абсолютно основание за отмяна на постановен съдебен акт, категорична бе Арнаудова.
„Още пред Софийски градски съд са поставени огромен обем доказателства за това налице ли са условията за постановяване на условно предсрочно освобождаване на Полфрийман. Три от тези доказателства са положителна характеристика от Български хелзинкски комитет, както и две становища от пастор и от отец. Съдът в решението е анализирал тези доказателства, но е дал превес на становището на затворническата администрация по силата, на което макар започнал процес на поправяне, все още не са постигнати целите на наказанието и не са налице условия за условно предсрочно освобождаване на лицето“, каза още тя. „Точно тези доказателства са оценени в други светлина от Софийски апелативен съд и са дали съдиите превес на тези доказателства, игнорирайки до голяма част становището на затворническата администрация, която има пряко наблюдение върху процесите на поправяне на извършителя на престъплението“, обясни Арнаудова.
„Установени са били налични и тези факти, че председателят на състава двукратно е бил награждаван от Български хелзинкски комитет като човек на годината в организираната от тази неправителствена организация класация. Съдията докладчик е била съавтор в годишният доклад за 2016 година за същата неправителствена организация. Тези лични отношения е трябвало да бъдат обявени от съдиите, трябвало е да се самоотведат, доколкото те по този начин са показвали и съпричастност към идеята на неправителствената организация. Фактът, че не са направили дължимото за всеки един магистрат поведение и не са предприели необходимите действия поставя под съмнение законността на съдебния акт, защото всички граждани имат право да получат безпристрастно правосъдие“, подчерта говорителят на главният прокурор.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.