САЩ разполагат 60-хилядна "тайна армия" - най-голямата, която светът някога е имал, 10-пъти по-голяма от тайния апарат на ЦРУ и включваща военни, цивилни и изпълнители на задачи на терен или в киберпространството, прикрити зад фалшиви имена и дори външен вид. Това твърди списание “Newsweek” в публикация, обобщаваща 2-годишно разследване.
Проучени са над 1 000 работни места и над 600 описания от кандидати за тях, десетки документи и множество разговори с участници и хора, взимащи решения в отбраната.
„Тайната армия“ е изградена от министерството на отбраната през последните повече от 10 години като част от програма за по-трудно проследяване и за намаляване на вероятността определени хора и дейности да бъдат свързани с Пентагона.
Парламентът във Вашингтон никога не е организирал изслушване за този почти неизвестен сектор на американската отбрана.
Това са и дейности с малка или никаква регулация, никой не знае общия размер на тази програма, която е предизвикателство към военните закони на САЩ, Женевските конвенции, кодекса за поведение на военните и елементарна отчетност.
Изданието обяснява, че участниците в тази "армия" понякога са внедрени в около 130 компании и консултантски фирми, включително световноизвестни имена. Една от причините за създаването ѝ е, че в днешния свят могат да се скрият все по-малко неща и е нужен нов подход за пътуване по света и работа на терен. Освен това Китай и Русия го правят.
Половината от тези военни служат в специални операции от Пакистан до Западна Африка, Северна Корея и Иран.
Вторият по големина елемент са специалисти по военно разузнаване, които събират данни, водят контраразузнавателни действия или са лингвисти например.
Най-новата и бързо разрастващата се група "никога не стават от клавиатурата на компютъра". Те се занимават набиране на данни в интернет, но и с дезинформация и манипулиране на социални мрежи или гранични данни, за да преминават техни колеги лесно през биометричен и друг контрол, пише „Newsweek”.
Поддържането на секретността на толкова хора е сложна и мащабна работа, защото непрекъснато се следи да не остават абсолютно никакви насочващи към тях следи - адреси, лични документи, членски и абонаментни карти, имоти, автомобили, регистрационни номера, данъчни сметки, фактури, плащания с карти и банкови нареждания...
За изграждане на убедителна фалшива самоличност отдавна не е достатъчно да има друг роден град и адрес, но живот - профили в социалните мрежи с "приятели", с които си пише и публикува разни снимки и истории или електронна поща с активен трафик.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.