сн. Wikipedia

Все повече хора по света страдат от невроендокринни тумори (НЕТ). Статистиката сочи, че в световен мащаб заболяванията са се увеличили с 20% за последните две години! Не случайно символът на НЕТ е зебрата, тъй като често този вид заболяване се бърка с други видове рак. Сред специфичните изследвания за диагностиката най-добри резултати дава октреоскен. При него в организма на пациента се вливат радиоактивни вещества, които изобразяват мястото на тумора, както и неговите разсейки, ако има такива. На второ място се изследва серумен хромогранин А, въз основа на чиито нива НЕТ не само се диагностицира, но и се проследява успешността на провежданото лечение. Не на последно място стои и патологоанатомичната диагностика, при която чрез имунохистохимия се определя дали туморът е невроендокринен, или е от друг тип. Последващото лечение на пациентите е индивидуално, но винаги първата стъпка е хирургията, тъй като е доказано, че когато се отстрани основният тумор, дори да има разсейки, животът на пациента е по-дълъг. Следват химио-, биологична или таргетна терапия.

Да се определи кои са рисковите фактори или най-уязвимите групи е изключително трудно и към момента такива не са известни. Една от причините за това е, че НЕТ произхождат от невроендокринни клетки, които всъщност се съдържат във всички органи и системи на човешкото тяло, т.е. НЕТ може да се появи практически навсякъде. Най-често обаче локализациите са в стомашно-чревния тракт и дихателната система. Специализираните издания обаче пишат и за пациентки с НЕТ на гърдата и мъже с бъбречна локализация.

Честотата на заболяването в световен мащаб е средно 3-ма до 5-има души на 100,000 души население, като тенденцията е към увеличение. Но интерпретацията на числата също си има специфика, тъй като колкото повече се подобрява познанието за този вид тумор, колкото повече се насочва вниманието на лекарите да го търсят, толкова повече се подобрява диагностиката и съответно лечението.