През 1903 г. местна тълпа убива 49 евреи, включително няколко деца, и изнасилва и ранява други 600 в град Кишинев, тогава част от Руската империя. Тези три дни на насилие по-късно стават известни като Кишиневския погром. Няколко дни по-късно еврейско-руският поет Хаим Нахман Биалик публикува стихотворение на иврит, което всеки израелски ученик знае и днес.
120 години по-късно, бойци на Хамас убиха приблизително 30 израелски деца, когато нападнаха цивилни в селищата им по границата с Ивицата Газа на 7 октомври 2023 г. При нападението загинаха общо над 1,400 души. Най-малко 20 израелски деца пък са взети за заложници и все още се намират в плен в Газа.
В ответния удар израелските въздушни удари са убили повече от 2,000 палестински деца и повече от 8,000 души като цяло, съобщава управляваното от Хамас министерство на здравеопазването в Газа. Едно дете става жертва на бомбардировките на всеки 15 минути, изчислява и палестинската неправителствена организация The Defense for Children International – Palestine.
И двете страни в тази война
се фокусираха върху смъртта и отвличането
на деца, споделяйки изображения и видеоклипове като доказателство за жестокостта на другата страна, отбелязва изданието The Conversation.
Преди дни правителството на Израел показа на държавния секретар на САЩ Антони Блинкен и министрите на отбраната на НАТО графични изображения на мъртви деца и цивилни след нападението на Хамас. Кабинетът на министър-председателя Бенямин Нетаняху пусна в социалните мрежи и снимка на мъртво бебе в локва кръв и овъглено тяло на дете, част от очевидното усилие да се разпали глобалният гняв срещу екстремистите от Газа заради нападението.
Министерството на социалните грижи обяви, че най-малко 21 деца в 13 семейства са останали без родители след опустошителната атака срещу Южен Израел на 7 октомври. Числото включва 16 случая, в които и двамата родители са били убити, докато на останалите деца единият родител е загинал, а другият е пленен или е в неизвестност. Сред децата е и 4-годишно момиче, държано за заложник в Газа.
„Фактът, че толкова много деца са жертви на бруталната атака на Хамас, преобръща стомаха“, каза министърът на социалните грижи Яков Марги в изявление. Той обеща, че държавата ще се грижи за тях „през целия им живот и няма да пожали всеки ресурс в подпомагането им.“
От другата страна, на границата британският лекар Гасан Абу Ситтах лекува пострадали при масираните бомбардировки в Газа.
повече никога няма да има семейство,
което да се грижи за него“, написа той. „Те имат наранявания от взривове. Имат ужасяващи наранявания с шрапнели и изгаряния. Има хора, извадени изпод развалините на домовете си“, разказа той пред Би Би Си.
Описва и сцените, които вижда в Газа, като „феномена на ранено дете, без оцеляло семейство“. „Всеки ден имаме такива случаи, в които ни се казва, че това е единственият оцелял член на семейството“, споделя д-р Ситтах.
Той разказа, че е лекувал петгодишно момиче с изгаряния и друго четиригодишно момиче също с изгаряния по лицето и нараняване на главата. „Те бяха единствените оцелели, които бяха извадени от семейната къща“, добавя лекарят.
Случва му се да оперира и детето на своя колега в болницата „Ал Шифа“ в Газа. Майката загива с другото си дете.
Не по-лека е и съдбата на останалите незасегнати физически от бомбардировките. Те живеят без вода, храна и семейства. Израстват под постоянните обстрели и виждат смъртта навсякъде около тях. В тези условия децата са изложени на по-голям риск от дехидратация и недохранване, твърдят медиците. Липсата на вода и лошата хигиена могат да доведат и до по-високи рискове от заболявания.
Според УНИЦЕФ
няма безопасно място за нито едно дете,
докато продължават интензивните боеве и военни действия. „Много деца са убити или ранени, а безброй други са били изложени на насилието след дни на въздушни удари. Запасите от храна, вода и електричество са изчерпани, а безопасният достъп до болници и лекарства е силно ограничен“, добавят от организацията.
От УНИЦЕФ посочват, че ситуацията в Ивицата Газа бързо се влошава, а повече от милион души, почти половината от които деца, са в изключителна опасност.
„Във всяка война най-много страдат децата. Това е вярно и днес“, допълват от УНИЦЕФ.
Училищата в Ивицата Газа също са затворени, а учебните занятия са прекратени заради бомбардировките. Сградите на училищата са превърнати в импровизирани убежища, а оцеляването става единствената цел.
А двете страни във войната Израел – Хамас сега използват като пионки децата си жертви, за да подкрепят своите политически каузи. За израелците и техните поддръжници убийството и отвличането на деца показва нечовечността на Хамас и неговите поддръжници – и подклажда призиви за насилствено възмездие. За палестинците и техните поддръжници убийството на още повече деца в Газа от Израел помага да се оневинят престъпленията на Хамас.