Швейцария, известна със своя военен неутралитет, обяви във вторник намерението си да се присъедини към германския проект "Европейски небесен щит", който стартира миналата година след нахлуването на Русия в Украйна.

Съобщението за проекта за наземна противовъздушна отбрана идва преди срещата на министрите на отбраната на Швейцария, Германия и Австрия - Виола Амхерд, Борис Писториус и Клаудия Танер, в четвъртък и петък в Берн.

Те ще обсъдят ситуацията със сигурността в Европа, последиците от войната в Украйна и сътрудничеството в областта на сигурността между трите немскоговорящи съседки.

Министрите ще подпишат и меморандум за разбирателство относно участието си в инициативата "Европейски небесен щит" (ESSI), която се занимава с обществени поръчки, и споразумение за насърчаване на сътрудничеството в областта на научните изследвания в областта на въоръженията, се казва в изявление на швейцарското правителство.

"С подписването на меморандума за разбирателство Швейцария и Австрия се присъединяват към 17-те европейски държави, които вече участват в ESSI", се казва в изявлението, "В интерес на Швейцария е да насочи политиката си в областта на сигурността и отбраната по-последователно към международното сътрудничество и да увеличи приноса си."

Австрия, която също е неутрална държава, обяви в събота намерението си да се присъедини към ESSI. Канцлерът Карл Нехамер настоя, че това решение не поставя под въпрос неутралитета на Австрия.

Неутралитетът се запазва

Дългогодишната позиция на Швейцария е на добре въоръжен военен неутралитет, а в държавата без излаз на море с население от 8,8 млн. души има задължителна военна повинност за мъжете.

Но традицията за неутралитет на Швейцария е обект на горещи дебати след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

Макар богатата алпийска страна, която не е член на Европейския съюз, да последва примера на блока по отношение на санкциите, насочени срещу Москва, досега тя проявява по-малка гъвкавост по отношение на военния си неутралитет.

Въпреки натиска от страна на Киев и неговите съюзници, Швейцария отказва да разреши на държавите, които притежават произведени в Швейцария оръжия, да ги реекспортират за Украйна.

Швейцария заяви, че всяка страна може да контролира степента на своето участие в проекта "Небесен щит".

"Възможно е неутрални държави да участват в много области", заяви правителството, "Швейцария и Австрия са определили условията си по отношение на неутралитета в допълнителна декларация, в която се посочва например, че няма да участват или да бъдат въвлечени в международни военни конфликти."

Водени от Германия, 17 европейски държави, сред които Великобритания, Белгия, Финландия, Унгария, Нидерландия и Швеция, се обединиха по проекта ESSI за наземна въздушна отбрана.

ПВО-системата Patriot

Системата „Небесен щит“ ще включва съвместни поръчки за системи с малък, среден и голям обсег на действие, включително произведените в Германия Iris-T, американските Patriot и американско-израелските Arrow-3.

Франция, Италия и Полша обаче не се присъединиха към проекта, като Париж настояваше за система за противовъздушна отбрана, използваща европейско оборудване.