Елена Старидолска, Иглика Трифонова, Росен Босев
На 12 декември 2006 г. в ресторанта на пловдивския хотел „Санкт Петербург" Георги Гергов празнува 50-годишния си юбилей. Пее Филип Киркоров. Тук са Георги Първанов и съпругата му, както и по-голямата част от кабинета „Станишев". Сред гостите са бивши и настоящи магистрати, полицаи, бизнесмени, представители на местната и централната власт.
Единадесет години след тази демонстрация с влиятелни приятели (междувременно Гергов празнува рождените си дни в една от палатите на Пловдивския панаир, който придоби) той се озова в центъра на скандал, който беше използван от БСП за рязкото му изваждане от партията. А ГЕРБ, които през последните години работеха в негов интерес, се разграничиха от него. „Четейки и слушайки коментарите от вчера, оставам с впечатлението, че г-н Гергов в желанието си да бъде приятел на всички, да свърши едно добро дело, може да се окаже единственият виновник за възникването на ситуацията, което, мисля, че не е вярно", коментира Сашо Дончев. Макар и разпознаван като червен, Георги Гергов всъщност е надпартиен или поне не само партиен. Самият той казва, че не смесва бизнеса с партията, имайки предвид БСП. Факт е, въпреки обвързаността му със социалистите, личните му дела по някаква невидима сила успяват да получат благословията на всички власти, независимо как се сменят формациите начело.
Историята за това как Гергов придобива „Международен панаир - Пловдив" е емблематична за начина, по който той успява да капитализира контактите си в политиката, съда и прокуратурата, за да развива бизнеса си. В края на 2006 г., когато на власт е тройната коалиция, дружеството „Пълдин туринвест", в което Гергов има участие, беше допуснато като акционер с 34% в „Международен панаир - Пловдив". Това стана без търг или конкурс и с благословията на държавата в лицето на тогавашния министър на икономиката Румен Овчаров и заместничката му Корнелия Нинова. Официалната версия беше, че частният партньор ще осигури свежи пари за дружеството. Бизнесменът се ангажира да инвестира 100 млн. евро, но това така и не стана. Година по-късно, след увеличения на капитала чрез апорти на имоти, делът на „Пълдин туринвест" (което първо беше на общината, но след това Гергов, отново с апорти, придоби) в панаира достигна 49%. Именно когато сделката с Гергов е подготвяна през 2006 г., контролираната от държавата фирма се забърква в корупционен скандал, след като сключва договор (за 500 хил. евро) с австрийския лобист Петър Хохегер, който е близък до съпругата на тогавашния лидер на БСП Сергей Станишев Моника. Последните плащания по договора са след влизането на Гергов в операцията.
В края на 2008 г. Гергов обяви, че допълнително е придобил 1.5% от капитала на панаира, като е изкупил акции от бивши собственици на терени, които по-рано са ги получили срещу реституционните си права. Така контролираният от него дял достигна 50.36%. През 2010 г. първото правителство на ГЕРБ се опита да развали сделката, като оспори двете увеличения на капитала, но загуби делото. Така панаирът се оказа под контрола на Гергов, въпреки че беше в забранителния списък за приватизация.
Миналото лято второто правителство на ГЕРБ реши държавата окончателно да излезе от участието си в Пловдивския панаир, като подари акциите си на община Варна и община Пловдив. Крайморският град дори получи по-голямата порция - 29%. Градът под тепетата пък отхвърли офертата да вземе безвъзмездно 20.63%, а впоследствие пловдивският кмет Иван Тотев стана обвиняем. Когато прокуратурата даде заден по разследването срещу него, той започна да подкрепя сделката на общината с панаира.
Само преди две седмици общинският съвет гласува да отмени предишното си решение и да стане акционер в панаира. „За" гласуваха съветниците от ГЕРБ, БСП (без Иван Петков) и други по-малки партии. „Против" се обявиха единствено представителите на „Съюз за Пловдив" и ДСБ, а местната коалиция на патриотите се въздържа. И двете сделки - с Пловдивската и с Варненската община, станаха с активната роля на бившия културен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Вежди Рашидов (близък както до Цацаров, така и до Гергов), който активно лобираше за проекта за Пловдивската опера, както и за превръщането на прословутия имот на Гергов във Варна, „Дупката", в музей или аналог на столичното ларго. Съмненията бяха, че Варна и Пловдив ще изтъргуват своите акции, което ще направи Гергов едноличен собственик на панаира. Или поне до тази седмица. Дни след избухването на скандала Бойко Борисов разпореди на Тотев и общинските съветници в ГЕРБ да отменят решението. „Няма да позволя името, авторитетът и честта на ГЕРБ да бъдат петнени заради лични икономически интереси", коментира Борисов. Очаква се катарзисът на ГЕРБ да бъде последван и от подобно решение във Варна. Именно начинът, по който Гергов придобива контрол върху панаира, става причина за няколко проверки около него, които обаче завършват безславно. В края на 2009 г. служител на икономическа полиция подава сигнал до вътрешния министър Цветан Цветанов, който визира именно приватизацията на панаира. Сигналът е огласен от Яне Янев по време на парламентарния контрол през февруари 2010 г., когато става ясно, че преписката е потънала в прокуратурата и до ден днешен няма яснота за съдбата й. Източник от ГЕРБ разказа, че завъртането на интригата е било самостоятелен ход на Цветан Цветанов.
През април 2010 г. сигнал подава и тогавашният министър на икономиката Трайчо Трайков. Той е насочен директно срещу ръководения от Сотир Цацаров окръжен съд и визира действията на съдебния състав, който назначава поисканите от Георги Гергов оценители за оценка на апортната вноска в „Международен панаир - Пловдив". Съдия по делото е Александър Стойчев, чието кариерно израстване е свързано с Цацаров. С негово определение от 7 декември, петък, се приема предложението на Гергов за оценителите. Експертизата е представена и приета на 11 декември, т.е. след един работен ден. Назначените проверки по сигнала на Трайков не откриват нередности. „Той е много свестен колега като начин на мислене на съдия. Не е достойно неговото име да бъде замесвано във всичко това", защитава Цацаров колегата си по време на изслушването му за главен прокурор през 2012 г. Той обяснява пред кадровиците на Темида, че има алиби - по време на разглеждане на делото е бил първо в Тирана, а после в отпуск. Наскоро името на съдия Стойчев се появи покрай спора между „Техномаркет" (на Делян Пеевски) и „Глориент инвестмънт" (които са собственици на имотите). Според специализирания сайт defakto.bg повечето дела попадат при един и същ съдия - Александър Стойчев, макар че според „Глориент" те изобщо не са подсъдни на пловдивския съд, защото местонахождението на имотите не е в Пловдивския регион.
Но ако се върнем на близостта между Цацаров и Гергов, тя е осветена в детайли още през 2012 г. Пловдивският бизнесмен Петър Станчев разкрива пред сайта „Биволъ", че Георги Гергов и Сотир Цацаров са членове на една и съща масонска ложа - „Слънце Ориент". По време на избора му за главен прокурор Цацаров на практика не дава ясен отговор на въпроса дали е масон. Изявлението му пред ВСС е образец на бягане от отговор. След като уточнява, че магистратите трябва да странят от зависимости, той разясни на членовете на съвета какво е масонството: „Що се отнася до практиката на такива общества, мисля, че хората, запознати с литературата, най-малкото биха заявили, че ги познават. Най-малкото би следвало да бъдат познавани от литературата. Специално по отношение на масонството мисля, че книгата на проф. Недю Недев „Масоните в България" е най-добрият източник." По-рано пред етичната комисия на съвета на въпрос на нейния председател Ясен Тодоров Цацаров отговаря: „Съвсем ясно казвам, че познавам Георги Гергов. Не мисля, че Георги Гергов е човек, от когото някой трябва да се пази, когато го види, да му каже добър ден, при условие че го познава."
За контраст - според Сашо Дончев Георги Гергов наричал главния прокурор „Соти". „Ние с Цацаров се познаваме от много години, когато той даже не е бил окръжен съдия и когато аз съм бил още в ТКЗС-то или в община Садово - кмет", казва самият Гергов пред Канал 3 (която се свързва с Делян Пеевски) в единствения си коментар за уредената от него среща.
Източник от БСП разкри, че информация, която получава от прокуратурата, била използвана от Гергов и за да подреди листата с кандидати за депутати на БСП от Пловдивска област на последните избори. Два дни преди окончателното й одобрение от националния съвет Нинова представи ген. Димитър Шивиков като представител на гражданската квота на четвърто място в нея. На пленума името му вече липсваше. Два независими източника от БСП твърдят, че Гергов е заплашил генерала с висящите му дела. Зад този ход обаче стои главният прокурор Сотир Цацаров, който намирал, че номинацията на Шивиков може да се превърне в атака срещу прокуратурата.
Георги Гергов твърди, че Корнелия Нинова има за какво да му е благодарна още от времето, когато Сергей Станишев беше премиер и оглавяваше БСП. През 2007 г. Станишев уволни Нинова като зам.-министър на икономиката (титуляр беше Румен Овчаров). Според бизнесмена още тогава той се застъпил за нея да стане част от ИБ. По неофициална информация оттогава обаче истината не е точно тази. Станишев е бил посъветван от близък свой колега да вземе Нинова в ръководството като контрапункт на Овчаров. Двамата са във влошени отношения тогава, защото тя смята, че министърът я е пожертвал.
Срещу Нинова има прокурорски проверки, които са приключили, но не са влизали в съдебната зала, което означавало, че може да бъдат подновени винаги, потвърди Гергов информацията на Канал 3. Срещу Румен Овчаров също има такива. Бизнесменът каза в прав текст пред пленума, че Овчаров е "натиснал копчето на скандала" срещу него, като особено съмнително било, че бил в кабинета на Нинова, когато тя поискала оставката на Гергов. Любопитно е, че бизнесменът взема мажоритарния дял от панаира по времето, когато Овчаров е министър на икономиката, а Нинова - негов заместник и председател на съвета на директорите на международния изложбен център като представител на държавата.
„Генерале, яка ти душа", казва в едно свое интервю Георги Гергов по адрес на премиера Бойко Борисов, който току-що е съставил второ правителство. На въпрос колко време ще има този кабинет той отговаря: „Колкото каже Бойко Борисов. Бъдете сигурни. Една заран ще стане, ще бъде ядосан и ще каже „Аайде, баста!" Георги Гергов, разбира се, познава. Георги Гергов е човекът, който поддържа тесни връзки с ГЕРБ и лично с Бойко Борисов. На него например бившият премиер се е обадил, за да предложи на Нинова да стане председател на Народното събрание. При обсъждането в бюрото Гергов е защитавал позиция, че постът трябва да бъде приет. По време на закритата част на пленума на БСП, на който той в крайна сметка се оттегли, лидерката на БСП е заявила, че знае и за други разговори на Гергов с Борисов. „Той нали знаете какъв е, каза ми кой му се обажда", разказала Нинова пред членовете на националния съвет с намек, че Гергов е договарял включване на социалистите в новото правителство.
„Как така господин Георги Гергов, виден бизнесмен, успява да намери съюзници във всяко правителство и да прокара немислими мостове между уж непримирими политически опоненти?" С този риторичен въпрос независимият депутат Велизар Енчев се обръща към министъра на икономиката Божидар Лукарски в предишния парламент. Темата е поредната трансформация в собствеността на контролираната от Гергов фирма „Международен панаир", в която е партньор с държавата. Велизар Енчев не получава ясен отговор на въпроса, но нито една политическа партия не показва заинтересованост по темата. Но фактът, че само свободен електрон като Енчев се изказва по темата, е показателен. От стенограмите на парламента от последните години се вижда, че макар да е едно от най-уязвимите звена в БСП (заради съмненията около бизнеса му, а и доколкото е отрицание на идеите на партията), той така и не е попадал под ударите на основния опонент на БСП - ГЕРБ. С аналогичен комфорт се ползва например депутатът от ДПС Делян Пеевски.
До миналата седмица, когато Гергов напусна ръководството на БСП, а видни представители на червената партия скочиха срещу него, от ГЕРБ никога не са си позволявали да го атакуват директно. От стенограмите в парламента се вижда, че темата за панаира и Гергов се обсъжда на няколко пъти през последните десетина години, но никога от ядрото на ГЕРБ (от Яне Янев, докато беше депутат, и от вироглавия представител на гражданската квота Методи Андреев).