Една политическа книга вади на показ неподозирани подробности от живота в Белия дом и е готова да предизвика серия от трусове в него. „Предупреждението“ се появи на пазара на 19 ноември, но съдържанието й отдавна е обект на публични дискусии. Части от книгата, чийто автор е анонимен, вече излязоха в различни медии и открехнаха завесата пред това, което се задава. Всъщност книгата би могла да бъде и още по-скандална, но много от случващото се в Белия дом вероятно е трябвало да бъде премълчано заради анонимността на автора. Той твърди, че е висш служител в администрацията на Доналд Тръмп и държи анонимността му да бъде запазена. Затова и главни действащи лица са представени като неназовани висши служители, а много от разказите в книгата приличат на неясни спомени. И въпреки всичко „Предупреждението“ има какво да разкаже. Едно от открояващите се твърдения в нея е, че хора от екипа на Тръмп са обмисляли да го саботират така, че да предизвикат оттеглянето му. Служители от вътрешния кръг на президента пък били ужасени от това, че руският президент Владимир Путин го „държал в джоба си“. Според книгата и много от висшите служители в администрацията на Тръмп държали оставките си в лаптопите и на бюрата си. Белият дом категорично отхвърли твърденията в книгата, пише CNN. Преди седмица прессекретарят Стефани Гришман каза: „Така написана, книгата рисува портрет, който е пълна противоположност на това, което президентът всъщност е“. Ето няколко от по-важните детайли, описвани в книгата:
„Хора от екипа на Тръмп обмисляха да го саботират“
Авторът твърди, че висши служители от обкръжението на Тръмп смятали да го саботират, за да го подтикнат да се оттегли. В един от пасажите в книгата авторът описва настроението на един от съветниците: „Както каза един от тях, склонностите на президента са толкова отблъскващи, че може би трябва да му дадем въже, на което да обеси собственото си президентстване“, пише авторът. И допълва: „Съветникът смяташе да остави президента да отстрани ръководството на Министерството на правосъдието. Той изглеждаше много нетърпелив да го направи. Помощниците му смятали, че ако му помогнат да следва инстинктите си, това ще доведе до провала му“. Според анонимния служител обаче това е смущаващо поведение, защото представителите на правителството не трябва да правят грешни ходове само и само да накажат Тръмп. Авторът пише с тревога и за атаките на Тръмп към разузнаването. Той твърди, че за един от дебатите за междинните избори съветник на президента му препоръчал да признае, че руснаците са се опитали да се намесят в изборите през 2016 г. Тръмп отказал, а реакцията му предизвикала страхове, включително и в собственото му обкръжение, че той е някак винаги подръка в джоба на Путин. Авторът разказва и случка, разиграла се в Белия дом, която според него показва, ме Тръмп вярва на Путин повече, отколкото на американското разузнаване в оценката му за Русия и за останалата част от света. Анонимният писател твърди, че според бивш висш служител на ФБР Тръмп е отхвърлил информация на разузнавателната си агенция за ракетните възможности на друга държава, защото Путин му казал нещо напълно различно. „Не ме интересува, вярвам на Путин“, казал президентът според служителя на ФБР.
Саудитската реакция за Кашоги – „най-лошото прикритие“
Авторът на „Предупреждението“ твърди, че президентът имал „слабост“ и към други диктатори освен Путин. Един от тях изглежда е бил саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман. Тръмп изглеждаше, че е приел обяснението на саудитците, че лидерът им няма нищо общо с убийството на журналиста Джамал Кашоги през октомври миналата година. Президентът обаче нарекъл това „най-лошото прикритие за всички времена“ и обяснил на съветниците си, че има една единствена причина, поради която ще подкрепя Бин Салман – петролът. „Няма да говоря повече за това!“, казал той на екипа си. „Петролът е 50 долара за барел. Знаете ли колко глупаво би било да влезем в тази битка? Петролът ще скочи на 150 долара за барел. Исусе. Колко (f****ing) глупаво би било?“. Авторът твърди и че зетят на Тръмп Джаред Къшнър защитавал Бин Салман. „Трябва да погледнете на нещата от негова гледна точка“, казвал той често. Миналата есен Къшнър защитил американския съюз със Саудитска Арабия, а по-късно ЦРУ обяви, че престолонаследникът лично е поръчал убийството на Кашоги.
Тръмп искаше да се отърве от федерални съдии
В книгата президентът е описан като често притеснен от правителствените институции, които не се придържат към неговата воля. Сред най-честите мишени на неговите критики е съдебната система, която често блокира негови укази. „Не можем ли да се отървем от съдиите? Нека се отървем от „шиб...те“ съдии“, казва веднъж Тръмп, според автора. „Не трябва да има такива, наистина“. Изглежда, Тръмп е стигнал дотам, че да иска от правния си екип да напише проектозакон, който да изпрати на Конгреса, за намаляване на броя на федералните съдии. „Служителите игнорираха изблика и откаченото искане“, пише анонимният автор. Тръмп е силно подозрителен и към персонала си и неговата нелоялност. Атмосферата, която авторът описва, че цари в Белия дом, е „параноична и потайна“, най-вече заради щатните служители, които съветват президента и неговия политически екип. Според автора, някои срещи в Белия дом се провеждат само с политическия екип, изключвайки онези, които не са назначени от Тръмп. Някои от тези срещи, твърди авторът, се провеждат в една от защитените зали на Белия дом, дори когато не се обсъжда класифицирана информация, която да го налага. Авторът пише за Тръмп, че е „предпазлив, когато вижда лица, които не разпознава“.
Някои служители вече са написали оставките си
Авторът много пъти обяснява защо да останеш в администрацията е по-добрият избор, отколкото да се вдигнеш на протест. „Мислехме, че можем да се защитаваме заедно“, пише той. Но в същото време някои от служителите изглежда са били готови да си тръгнат. „Всички бяхме написали молбите си за напускане и ги държахме в бюрата си или в лаптопите си“, пише той. Имало и хора, които твърдели, че са си начертали червени линии, които не биха преминали, или поведение, което не биха толерирали от страна на ръководителя си. Според автора, докато някои служители казвали, че ще напуснат, ако Тръмп ги притисне да преминат личните си граници, други преосмисляли престоя си извън тези морални граници.