Недостатъчният или лошият сън може значително да повлияе на настроението и психическото ви здраве, показва ново проучване, анализиращо данните от изследвания в продължение на 50 години. 

„Открихме, че всички форми на загуба на сън – пълно лишаване от сън, частична загуба на сън и фрагментация на съня – водят до емоционални промени. Най-силният и най-последователен ефект е, че загубата на сън намалява положителното настроение“, пише съавторът Кара Палмър, асистент и директор на лабораторията за сън и развитие в държавния университет на Монтана в Боузман. „Също така открихме, че загубата на сън увеличава чувството на безпокойство“, обяснява още Палмър. 

„Когато преживяват емоционални събития, хората също са по-склонни да съобщават, че реагират по различен начин от хората, които са били добре отпочинали. По-конкретно, те съобщават, че чувстват по-малко емоционална възбуда, което означава като цяло, че хората чувстват по-приглушени емоционални реакции след загуба на сън.“ 

Възрастните над 18 години

се нуждаят от поне седем часа плътен сън през нощта,

за да бъдат здрави, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ. Когато не достигнат този минимум, щетите могат да бъдат големи: проучванията свързват лошия сън с повишен риск от затлъстяване, сърдечни заболявания и деменция, както и разстройства на настроението. 

Въпреки рисковете, повече от 30% от възрастните имат дневен дефицит на сън – когато спите по-малко, отколкото тялото ви се нуждае – над един час, докато почти 1 от 10 възрастни не спят два или повече часа всяка нощ, установи проучване от 2022 г. 


„Навсякъде по света хората рядко получават препоръчителното количество сън за поне 5 нощи седмично“, каза Джо Бауър, ръководител на изследването, преподавател в Университета на Източна Англия в Норич, Англия. „Нашата работа показва потенциалните последици от това за нашето емоционално здраве във време, когато проблемите с психичното здраве нарастват бързо.“ 

„Като цяло пълното лишаване от сън има по-голямо въздействие върху настроението и емоциите в сравнение с частичната загуба на сън или фрагментирания сън“, каза Палмър. „Интересно е обаче, че ефектът от съня върху положителното настроение се проявява дори след кратки периоди на загуба на сън, като например да останете будни час или два по-късно от обикновено или след загуба на само няколко часа сън.“

Какво се случва?

Отговорите се крият в мозъка, казва Палмър. „От предишни изследвания знаем, че загубата на сън оказва влияние върху невронните вериги, участващи в преживяването на награда или положителни преживявания, което вероятно играе роля“, обяснява тя. „Виждаме също така повишени реакции в областите на мозъка, които участват в емоционалните преживявания. В същото време връзките между нашите емоционални центрове в мозъка и нашия префронтален кортекс, който ни помага да контролираме по подходящ начин емоционалните си реакции, са нарушени.“ 

Въпреки че всички видове нарушения на съня влияят на настроението, проучването установи, че реакциите към емоционалните преживявания са по-негативни след загуба на сън с бързо движение на очите (REM) в сравнение със загубата на бавни вълни или „дълбок“ сън. По време на сън с бавни вълни тялото премахва потенциално вредни материали от мозъка - включително бета-амилоиден протеин, отличителен белег на болестта на Алцхаймер - докато REM е етапът на съня, в който сънуваме и информацията и преживяванията се консолидират и съхраняват в паметта. 

Дълбокият сън се счита за един от най-добрите маркери за качество на съня, тъй като човек обикновено трябва да има относително непрекъснат сън, за да го постигне. Тъй като всеки цикъл на сън е дълъг приблизително 90 минути, повечето възрастни се нуждаят от седем до осем часа относително непрекъснат сън, за да постигнат възстановителен сън, според CDC.

Въздействие върху тревожността и депресията

Загубата на сън също влошава симптомите на тревожност и депресия, показва проучването, дори при хора без известни психиатрични или физически заболявания. „По-дългите периоди на будност доведоха до по-екстремни симптоми на депресия или тревожност“, каза Палмър. Загубата на сън може да засегне по различен начин хората, които вече са депресирани или които имат генетичен риск от депресия. 

Хроничното безсъние може да увеличи и индивидуалния риск от развитие на разстройство на настроението, като депресия или тревожност. Обструктивната сънна апнея, при която тялото може да спре дишането за 10 секунди или повече наведнъж, също може да създаде фрагментиран и нарушен сън.