Българските родители и учители в САЩ и Канада са наясно с измамата и говорят с децата за опасностите в интернет

През последните две седмици родители и учители в Америка и Канада бяха в паника заради така нареченото предизвикателство „Момо“. Но, оказва се, притесненията са излишни. Според описанията в различни медии това е игра, разпространяваща се в социалните мрежи WhatsApp или YouTube, караща невръстните потребители да наранят себе си или дори да посегнат на живота си. Някои медии съобщиха, че заради „Момо“ са се самоубили 30 деца в Русия, а също и че смъртта на 12-годишно дете в Аржентина най-вероятно също се дължи на това. Редица експерти обаче опровергаха тези твърдения, като психолози в Америка заявиха, че дори да има такава игра, то тя не може да накара някого да се самоубие, ако я е гледал само за 30 секунди. През миналата седмица истерията застигна Щатите и Канада. Много училища в Америка изпратиха предупредителни имейли до родителите. В един от тях, адресиран до майка в едно от предградията на Чикаго, се казва, че „предизвикателството „Момо“ е „онлайн игра за кибертормоз“. Отправя се и съвет родителите да говорят с децата си за интернет безопасността и че могат да подобрят защитата на компютрите си с филтриращи или блокиращи съдържанието програми като “Касперски”, “Нортън” или “Скрийнтайм”. Силвия Дончева от Атланта пък получава малко по-различно писмо от училището на 6-годишната си дъщеря Вики. В него изрично е подчертано, че „Момо“ не е реален образ и че не може да нарани никого. „След като получих имейла, показах човечето на дъщеря ми и тя каза, че не го е виждала, но много се уплаши и оттогава не иска да стои сама изобщо“, разказва тя. „Съпругът ми каза, че още преди да се заговори за „Момо“, го е виждал на телефона, докато дъщеря ми гледа нещо, и я е питал какво е това грозно нещо с изцъклени очи“, допълва майката. Силвия споделя, че сега наблюдава какво гледа дъщеря й, защото й позволява да пуска филми от YouTube само на телевизора у дома. Друга българска майка от Маями, която не пожела името й да се споменава, каза, че е взела крути мерки от много отдавна и нейните деца, които са в първи и в четвърти клас, са така или иначе с ограничен достъп до интернет и че е запозната, че „Момо“ е измислица. Мария Сивкова-Илиева от София също казва, че да се уплаши „до смърт“ на сина й било достатъчно да види „Момо“ само веднъж, след като тя му го показала. Оттогава и това дете не иска да остава само в стаята. Майка в района на Чикаго пък, която не пожела да разкаже историята си, но за която писаха други жени във фейсбук, е ужасена, защото видяла въпросната кукла, докато детето й гледало „Прасето Пепа“. И в Канада притесненията за „Момо“ бяха големи. Жени Попова, ръководител на училището „Родна стряха“ в Торонто, потвърди, че и там в училищата са водени разговори с децата по темата. Предизвикателството за самонараняване всъщност идва от

жена с тяло на птица и изпъкнали очи

Създанието се появявало пред децата от непознат акаунт в платформата за общуване или по време на рекламите на различни филмчета и пиело белина, обтривало се със сол до изгаряне или се самозапалвало, а накрая давало инструкции как децата да се самоубият, като ги заплашвало да не казват на никого, защото родителите им ще пострадат. Безспорно образът на Момо и действията, за които се споменава, са смущаващи, плашещи и ужасяващи. Но няма индикации, че предизвикателството води или е довело до самоубийства на деца. Някои експерти повдигнаха въпроса и за това, че Момо не съществува изобщо.

Силиконовата статуя, първообраз на създанието, обаче е истинска и е направена за японска фирма за спецефекти. Преди няколко дни създателят й обяви, че я е унищожил. Медиите и родителите започват да обръщат внимание на феномена, след като родители в Обединеното кралство алармираха за възможната опасност. Тогава полицията реагира със серия от предупреждения. По-рано група испански говорещи младежи във фейсбук пък са забелязани да си отправят предизвикателства да се свържат с един от номерата, за които по-късно стана ясно, че може би са били свързани с „Момо“. Сега истерията около „Момо“ намаля значително. Много родители все още не искат да повярват, че няма доказателства играта да е реална и да е довела до самоубийства на деца. От ютюб вече излязоха с изявление, че видеосъдържание с такова предизвикателство не е засичано в тази мрежа. Центърът за безопасен интернет в Обединеното кралство също заяви, че става дума за фалшива новина, както и уебсайтът за проверка на фактите Snopes. Как да се предпазите от фалшиви новини и фалшиви игри, профили и предизвикателства? Когато научите за нещо подобно, изчакайте няколко дни, преди да говорите с детето си. Прочетете внимателно предупрежденията от училище и други институции и проверете дали има реални доказателства, че някой е бил наранен от тази интернет игра или предизвикателство. Ако отговорът е да, чак тогава говорете с детето си. Ако родителите веднага се поддават на паниката и истерията, ще станат част от измамата.