Някъде в средата на 40-те години човек забелязва явни признаци на стареене, за които има чувството, сякаш се появяват за една нощ, или поне много бързо и неусетно. Нови проучвания показват, че това може би не е далече от истината. Изследване на учени от Станфорд проследява хиляди различни молекули при хора на възраст от 25 до 75 години и установява, че хората са склонни да правят два големи скока в стареенето - един около 44-годишна възраст и друг около 60-годишна възраст, пише изданието "Ъпуърти". Тези открития показват, че стареенето всъщност може да протече на два порива.

"Ние не просто се променяме постепенно с течение на времето. Има някои наистина драматични промени“, казва старшият автор на изследването Майкъл Снайдър, д-р по генетика и директор на Центъра за геномика и персонализирана медицина в Станфордския университет, цитиран от "Ъпуърти", "Оказва се, че средата на 40-те години е време на драматични промени, както и началото на 60-те години. И това е вярно, независимо от класа на молекулите, които разглеждате."

Изследователите предположиха, че промените в средата на 40-те години ще се дължат на менопаузалните или перименопаузалните промени при жените, които влияят на общите цифри, но когато разделиха резултатите по пол, видяха подобни промени и при мъжете в 40-те години.

В проучването са участвали 108 души, които са давали кръвни и други проби на всеки няколко месеца в продължение на няколко години. Учените проследили свързаните с възрастта промени в 135 000 различни молекули - близо 250 милиарда различни точки данни, за да видят как протича стареенето.

Проучването може да хвърли светлина върху причините за скока на някои болести и неразположения в определени възрасти. При 40-годишните учените откриват значителни промени в молекулите, свързани с алкохолния, кофеиновия и липидния метаболизъм, сърдечносъдовите заболявания, кожата и мускулите. За тези на 60 години са открити промени, свързани с метаболизма на въглехидратите и кофеина, имунната регулация, бъбречната функция, сърдечносъдовите заболявания и кожата и мускулите.

Авторите на проучването отбелязват, че начинът на живот може да играе роля за някои от тези промени. Например алкохолният метаболизъм може да бъде повлиян от това, че хората пият повече през 40-те си години, което обикновено е период на по-голям стрес за много хора. Въпреки това изследователите добавят, че тези изблици на стареене в средата на 40-те и началото на 60-те години показват, че хората може да искат да обърнат по-голямо внимание на здравето си около тези възрасти и да направят промени в начина си на живот, които подпомагат по-доброто общо здраве, като например увеличаване на физическите упражнения или ограничаване на алкохола.

Изследователският екип планира да проучи причините за тези изблици на стареене, за да разбере защо те се случват на тази възраст, но каквито и да са причините, хубаво е да знаем, че привидно внезапното начало на свързаните с възрастта проблеми не е само в нашето въображение.