Партиите масово изпращат необразовани, неграмотни и неподготвени свои представители в Секционните избирателни комисии зад граница.

За това алармира пред Българското национално радио Елица Йорданова - председател на сдружение “Българско образование и култура”, основател на Български културен и информационен център в Амстердам, координатор на СИК.

Тя представлява 13 души доброволци, които са изразили до българското посолство в Нидерландия нежеланието си да участват на предстоящите избори на 2 април, защото работата им в СИК е затруднена от хората, които се пращат от партиите в България. 

"Доброволци от 1-ва и 2-ра СИК в Амстердам не желаем да участваме в тези избори. Участвала съм и в образуването на много секции или съм ги организирала сама. Това е мрежа от качествени и образовани хора с много опит, създадена през годините, и е изключително болно да видя как една смазана машина се унищожава. Това е тенденция, която се случва от години и в секции в цяла Нидерландия, включително и в Германия. Случва се навсякъде, не в една държава или в една секция", обясни Йорданова.

По думите й става въпрос за тенденциозна намеса на изборите от страна на партиите, които изпращат хора без опит в организацията на изборите, а някои от тях не могат да говорят и да пишат на български език.

"По закон партиите могат да предлагат членове на СИК. Но се изпращат хора без представа как се правят избори. Намесата тази година е безпрецедентна. Тази година в почти всички секции съставите са пълни с такива политически предложения, няма пространство за доброволците", обясни тя.

По думите й, ако става въпрос за един такъв неподготвен човек в комисия, такъв проблем е преодолим. Сега обаче се наблюдава тенденция за масово назначение на такива хора. 

“Били сме свидетели на хора, които не могат да четат, не могат да пишат, нямат представа, за първи път се появяват на избори. Разберете, че те не могат да свършат никаква работа в секция, каквато е Амстердам - тежка секция, с над 1000 гласуващи, където редът, организацията и добрата работа на комисията, са от съществено значение”, обясни тя. 

Според Йорданова избирателните секции в чужбина са станали много попуярни и политическите партии са обърнали внимание, че все повече хора гласуват в чужбина. “А това директно се отразява на броя избрани депутати от тези политически партии, които влизат в парламента. И изведнъж СИК в чужбина станаха привлекателни за тях. Аз нямам нищо против такива хора да участват. Всяка партия нека да излъчи представител, но ако е възможно да изпращат хора, които са предварително обучени, да имат средно образование”, каза още тя.

Тя разказа за случаи с предаставители на политически партии, които преди края на изборния ден си тръгват и не участват в броенето на гласовете. “Няма сила, която да ги спре. Те не устават за броенето, те нарушават протокола на работа на секцията – те трябва да останат до края на изборния ден, да се подпишат. Докато не се полуи потвърждение от ЦИК, те нямат право да напускат, а ние нямаме право да ги спрем тези хора”, разказа Йорданова.

По думите й в момента първа секция в Амстердам има четирима назначени такива души, но до момента никой няма контакт с тях, никой не ги познава, включително контакт с тях нямат и от българското посолство.