Мартин Божанов-Нотариуса е бил секретен сътрудник на оперативен служител от икономически отдел в 3-то РПУ в София, потвърди бившият главен прокурор Иван Гешев в предаването "Дневен ред", водено от Миролюба Бенатова и Генка Шикерова.
"Не е слух. Потвърдиха ми го хора. Да кажем, че 80% е вярно и 20% невярно, да кажем - непроверена информация", обясни той.
Парламентарната комисия "Нотариуса" вече изпрати въпроси до МВР дали убитият Мартин Божанов – Нотариуса е бил сътрудник на полицията. На 29 февруари депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев разказа в комисията, че Нотариуса вероятно е бил секретен сътрудник на Трето районно полицейско управление в София.
Твърдения в тази посока направи и неправителствената организация Антикорупционен фонд (АКФ), която първа обяви мрежата за влияние на Божанов в съдебната система.
Стара практика е МВР да използва хора от криминалния контингент за секретни сътрудници, но в някои случаи това се използва, за да се гарантира недосегаемост.
Гешев разказва, че водещият полицай, който е вербувал Нотариуса, е бил помолен да стане квартален полицай след убийството на Божанов, за да не се разраства още повече скандала. Полицаят обаче напуснал системата на МВР. Гешев не посочва по име кой е била той.
"Когато си секретен сътрудник, ако някой работи срещу теб в цялата страна, веднага се уведомява ръководният полицай. По този начин има протекции и го предупреждават", каза Гешев.
Градската прокурорка на София Илиана Кирилова обяви, че полицията дори не казва на държавното обвинение дали Божанов ѝ е сътрудничил по делото за неговото убийство и затова са изпратили повторно запитване.
Преди четири дни АКФ разпространи протоколи от разпит на Иван Гешев по разследването другия голям съдебно-политическа скандал от последните години – аферата "Осемте джуджета". В протокола пише как бившият главен прокурор казва, че "с голяма степен на вероятност" не е виждал Петьо Петров-Еврото, нито пък е ходил в ресторанта му "Осемте джуджета".
Гешев заявява, че познава някогашния следовател Петров от 90-те години на миналия век. Но по време на мандата му, т.е. около три години и половина, двамата не се били виждали.
Бившият главен прокурор обаче подозира, че други началници в прокуратурата "техни заместници и други високопоставени лица са посещавали доста по-често неговия дом и ресторант, така че не е лошо това да бъде установено и в случай, че ги установите, в което не се съмнявам, защото задължение на всеки магистрат е да разкрива обективната истината, може да се каже, теоретично, че тези хора може да са посещавали домашния му адрес, носили са документи от Софийската градска прокуратура и са били в топли отношения".
Целият разпит на Гешев е в този дух. Често той отговаря, че не помни, но не изключва нещо да се е случило или не. Прави намеци и цитира имена на други магистрати, но без каквато и да е конкретика. Един-два пъти не отговаря, защото въпросите на прокурорите му се струват несериозни.