Информацията съобщи шефът на сформирания преди това кризисен щаб - ген. Венцислав Мутафчийски. На извънредно заседание на кабинета “Борисов” се предприеха и първите стъпки за ограничаване на вируса. Сред тях - пълната забрана за събирания на хора на закрито - в театри, кина, концертни зали, както и бе удължена грипната ваканция за учениците в Плевен и Габрово до 15 март, а в останалите области - до 11 март.
По-малко от седмица след първите регистрирани с коронавирус у нас, когато заразените набъбнаха до 23-ма - на 13 март, депутатите подкрепиха въвеждането на извънредно положение за 1 месец. Така за броени дни на изходите на градовете бяха въведени КПП-та, а след емоционално слово на проф. Венцислав Мутафчийски
Улиците на София и големите градове опустяха
Хората се страхуваха, затворени бяха дори парковете и градинките, властта говореше за чували за трупове, от хипермаркетите се изкупуваха тонове дезинфектанти, тоалетна хартия, пакетирани храни.
2 години по-късно драконовските мерки са вече почти забравени, а и немислими. В трите предизборни кампании през 2021 г. партиите се надпреварваха в обещанията си да смекчат противоепидемичните мерки. И това на фона на хиляди заразени на ден и стотици умиращи на денонощие, припомня 24 часа.
България стана първа по смъртност и последна по ваксинации в Европейския съюз, въпреки че страната ни се запаси с всички одобрени ваксини.
Над 35 хиляди са починалите от COVID у нас от началото на пандемията, но и това не стресна българина - масово мерките се спазват проформа, протестиращи периодично горят маски, насърчавани от партийни лидери и депутати, а дори сред лекарите и учителите имунизираните не са мнозинство. От седмици приемаме за добра новина по 2000 нови случая дневно - вярно, след омикрон цунамито това е затишие, но не и знак да сме спокойни. А властта вече обяви премахването на зеления сертификат.