Новата зона за предупреждение на Русия в Черно море, в рамките на изключителната икономическа зона на България, създава нови рискове за допускане на грешки и ескалация. Това се казва в изявление на НАТО, публикувано в сряда след заседанието на съвместния съвет на алианса с Украйна.

Позицията на НАТО идва, след като миналата седмица министерството на отбраната на Русия съобщи, че връща в Черно море зона за предупреждение, в която се водят бойни действия. То предупреди, че югоизточните и северозападните части от международните води на Черно море временно не са безопасни за корабоплаване и всички кораби, плаващи към украински пристанища, ще бъдат смятани за евентуално превозващи военни товари.

В тази връзка в сряда НАТО каза, че предупрежденията на Русия засягат и изключителната икономическа зона на България, а това създава допълнителни рискове от ескалация, както и сериозни пречки пред свободата на корабоплаването.

Освен това НАТО съобщи, че засилва наблюдението и разузнаването в района на Черно море, включително с морски патрулни самолети и дронове.

"Оставаме готови да защитаваме всеки сантиметър от територията на съюзниците от всякаква агресия", е цитиран да казва генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг.

Заседанието на на съвместния съвет на НАТО с Украйна се проведе в Брюксел. То беше свикано по искане на Киев заради заплахи от Русия след замразяването на участието ѝ в зърнената сделка.

По-рано този месец Москва прекрати участието си в сделката за износ на зърно през Черно море, която беше договорена с посредничеството на Турция и ООН. В изявлението си в сряда НАТО осъди решението на Русия.

Спирането на износа на зърно през Черно море заплашва с глад стотици милиони хора. Украйна е един от най-големите износители на жито и слънчоглед в света, a блокирането на износа ѝ заради войната предизвика продоволствена криза и повишени цени през миналата година.