НАТО представи данни, които показват количеството на допълнителните съюзнически сили, разположени по източния фланг на алианса, след като Русия нападна Украйна на 24 февруари. Според информацията към 16 март най-много съюзнически сили са изпратени в Полша - 10 500 военнослужещи от четири държави. В Румъния са изпратени 3300 бойци от пет страни от пакта. В Естония допълнителните сили са 2000 бойци, в Латвия - 1700, в Литва - 4000, в Словакия - 2100, в България – 900, и в Унгария - 800 военни. В Балтийските държави съюзниците осигуряват военновъздушни сили, а в Полша и Словакия - средства за противовъздушна отбрана.

НАТО уточнява, че разполага с

40 000 бойци под пряко командване

и допълва, че в Европа присъстват 100 000 военни от САЩ. В повишена готовност са 130 самолета и 140 военни кораба на съюзническите сили. Малко по-рано НАТО съобщи, че изпраща и авиорадарни системи по източния фланг на алианса, в отговор на руското нападение срещу Украйна.

От самолетите, с които се извършва наблюдението, може да се следи площ, голяма колкото Полша, се отбелязва в съобщението. От тези машини се извършват също дейности, свързани с командването на въоръжените сили, включително по време на сражения. НАТО отбелязва, че самолетите E-3A са едни от малкото видове средства, собственост на алианса. Самолетите служат за охрана на въздушното пространство в мирно време, за поддръжка на операции срещу тероризма, при евакуации, налагане на ембарго, както и множество дейности над водно пространство. Обичайно машините остават във въздуха

без презареждане по близо девет часа

като могат да служат и за въздушни цистерни. В мирно време тези самолети осигуряват въздушното пространство при събития от мащаба на срещите на върха на НАТО. Пактът уточни по-рано, че укрепването на източния фланг е предприето първоначално след завземането на Крим от Русия през 2014 година. Очаква се през юни алиансът да утвърди дългосрочни планове за изнесеното присъствие заради променената обстановка със сигурността от началото на войната в Украйна.