САЩ и НАТО засилват мисиите на оперативната група бомбардировачи в цяла Европа с цел обучение и насърчаване на съюзническата оперативна съвместимост предвид нахлуването на Русия в Украйна.
Присъствието на бомбардировачи е особено важно за възпиращата позиция на САЩ и НАТО на европейската сцена. Руската армия разчита в голяма степен на механизирани части, подкрепяни от далекобойни оръжия, въпреки че много от най-добрите руски танкове бяха унищожени или повредени в Украйна. Така НАТО изглежда добре позиционирана да надделее в голяма сухопътна война с Русия.
Но постигането на превъзходство във въздуха също е критичен компонент на отбранителното планиране на НАТО. Истинската разлика между НАТО и Русия е може би най-видима в областта на въздушните сили.
Броят на американските и съюзническите самолети от пето поколение, като например стелт изтребителя F-35, ще затрудни Русия да се конкурира за въздушно превъзходство, тъй като тя разполага само с малка партида самолети от пето поколение Су-57, съобщава „National Interest“.
Това означава вероятно въздушно превъзходство на НАТО при конфликт с Русия. Ако стелт самолетите от пето поколение неутрализират руската противовъздушна отбрана, B-52, B1-B и други европейски бомбардировачи биха могли да започнат унищожителна втора вълна на атака срещу руските сухопътни сили. Вероятно това е причината за усилията на САЩ и НАТО да засилят и увеличат патрулите на оперативните бомбардировъчни сили в Източна Европа.
В европейските патрули на Bomber Task Force има и много значителен компонент от стелт бомбардировачи. Руските медии често заявяват, че усъвършенстваната противовъздушна отбрана на страната ще може да проследява и унищожава стелт системи като B-2, но тази способност все още не е демонстрирана.
Дори и радарните системи от следващо поколение да са по-добре свързани в мрежа, да разполагат с високоскоростни цифрови процесори и да могат да идентифицират стелт самолети в по-широк диапазон от честоти, това не означава, че системата ще може да поддържа тясно проследяване на целите. Руските наблюдателни радари с по-ниска честота биха могли да открият пристигащи стелт самолети, но това е съвсем различно от това да ги атакуват с противовъздушни системи от земята.
Крис Озбърн – бивш висококвалифициран експерт в Пентагона в областта на логистиката и технологиите. Коментар за „National Interest“.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.