САЩ отлагат планираното си завръщане на Луната от 2026 г. за средата на 2027 г. Причината са проблеми с топлинния щит и други проблеми, които тормозят капсулата за екипажа „Орион“, съобщиха от НАСА. „Артемида“, кръстена на сестрата близначка на Аполон в гръцката митология, беше представена през 2017 г. като амбициозна програма на НАСА за установяване на дългосрочно присъствие на Луната и прилагане на тези уроци при евентуални мисии на Марс, предаде АФП.

Първата ѝ мисия, „Артемида 1“, беше тестови полет без екипаж до Луната и обратно през 2022 г. след многократни отлагания. Но екипите, преглеждащи данните, по-късно научиха, че топлинният щит на „Орион“ е ерозирал по неочакван начин, а също така е имало проблеми с електрическите и животоподдържащите системи.

„Успяхме да пресъздадем проблема тук, на Земята, и сега знаем основната причина, а това ни позволи да разработим път напред“, заяви администраторът на НАСА Бил Нелсън.

Проблемите са отложили цялата времева линия на „Артемида“. „Артемида 2“ - прелитане на Луната с екипаж - беше отложено от септември 2025 г. за април 2026 г. „Артемида 3“, която предвижда първата жена и първият цветнокож човек да стъпят на богатия на лед южен полюс на Луната, сега е планирана за „средата на 2027 г.“.

„Това ще бъде доста по-рано от обявеното намерение на китайското правителство, което те вече публично заявиха за 2030 г.“, добави Нелсън. „Безопасността на нашите астронавти винаги е на първо място в нашите решения. Тя е нашата Северна звезда. Ние не летим, докато не сме готови“.

В допълнение към проблемите на „Орион“, НАСА очаква модифицирана версия на ракетата „Старшип“ на SpaceX, която да послужи като лунен спускаем апарат. Въпреки че SpaceX постига бърз напредък в полетните тестове, тя все още е изправена пред значителни пречки, включително да докаже, че може да извършва сложно зареждане с гориво в орбита. Скафандрите за „Артемида“, разработени от „Аксиом“, също продължават да се разработват.