Скорошно нарастване на напрежението в отношенията между Армения и Азербайджан доведе до застой в процеса на нормализиране на двустранните им отношения, предаде Анадолската агенция.
Основната причина за новата ескалация беше използването от арменска страна на Лачинския коридор за транспортиране на оръжия в Карабах. Коридорът беше оставен отворен за посрещане на хуманитарните нужди на арменците, живеещи в региона, в съответствие с тристранната декларация, подписана от лидерите на Азербайджан, Армения и Русия на 10 ноември 2020 г.
Оказа се, че подземните ресурси на Карабахския регион също са били изнасяни контрабандно през Лачинския коридор. След като отхвърли законните искания на Азербайджан за използване на коридора според договора, Армения се опита да увеличи подкрепата си, като провокира международната общност.
От една страна, Ереван декларира на думи признаването на териториалната цялост на Азербайджан, но в действителност предприема стъпки, които нарушават суверенитета и интегритета на Баку. Тя постави този въпрос в дневния ред на международните съдилища и организации.
След като не успя да постигне желаните резултати в рамките на международните организации и посредници, Армения предприе нова стъпка и започна да използва въпроса за "хуманитарната помощ" за политически цели. Под претекст, че арменците, живеещи в Карабахския регион, "преживяват хуманитарна криза", арменската страна струпа камиони с различни материали на азербайджанската граница. Тя поиска да бъдат пропуснати до Карабах. След това към камионите се насочиха представители на чуждестранните мисии в страната, вярвайки, че чрез оказване на натиск върху Азербайджан ще се постигне резултат.
След като се оттегли от постигнатото споразумение, на 11 август чрез Съединените щати Армения внесе този въпрос за разглеждане в Съвета за сигурност на ООН. Целта на Армения беше да получи подкрепа, за да се осигури преминаването на камионите в региона на Карабах, да се приеме резолюция на Съвета за сигурност на ООН, осъждаща Азербайджан, и да се достави помощ в региона под контрола на ООН. По този начин Армения, която в продължение на 30 години контролираше незаконно азербайджански територии, без да се съобразява с резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, поиска чрез Съвета да осигури международна подкрепа за арменците, живеещи в Карабах.
Седат Унал, турският представител, поканен на заседанието на Съвета, обвини Армения, че злоупотребява с услугите на международните организации и изрази подкрепа за мирните преговори между Азербайджан и Армения. Представителят на Азербайджан Яшар Алиев представи доказателства, че Армения не е изпълнила постигнатите споразумения и че в района на Карабах няма хуманитарна криза.
В резултат на това, противно на очакванията на Армения, Съветът за сигурност на ООН се задоволи с изявление за медиите.