Полицейски кордон посрещна работниците от мини "Бобов дол" при опита им да блокират магистрала "Струма". Стигна се до напрежение, след като протестиращите разбиха кордона, съобщава bTV.

Причина за протестите в страната са свързани с териториалните планове за справедлив преход за Стара Загора, Кюстендил и Перник на Министерския съвет.

 Вече четвърти ден продължава бунтът на енергетиците и миньорите, а възлови пътища в страната остават блокирани. Протестиращите отказват да преговарят с властта.

Трета нощ протестиращите миньори и енергетици от комплекса "Марица изток" останаха на автомагистрала "Тракия", която остава затворена в района на Стара Загора.

В палатковия лагер основно са работници, които вчера са били на работа и късно снощи са сменили своите колеги.

Те остават твърди в исканията си и настояват представители на правителството да дойдат на място, за да разговарят по конкретните параметри на плана за справедлив преход.

Средните нива на работните заплати са от порядъка на 2500 лева, казват хората. Следващата стъпка е ефективни стачни действия, които се обмислят в момента.

Вчера представители на протестиращите не отидоха в Министерския съвет, където ги очакваше премиерът Николай Денков. Той беше категоричен, че България няма да изтегли вече изпратените териториални планове, а за да не се губи време трябва да се седне на масата за преговори, за да се постигнат най-добрите условия за енергетиците.

"Няма да излъчим контактна група, нито ще направим среща, няма да отидем на никакви покани повече, без значение кой ги отправя, докато някой от управляващите не дойде, види и се срещне с всички тези хора, да им обясни защо беше предаден планът без да е обсъден с нас, няма да отстъпим и няма да мръднем от тук, докато някой не ни обърне внимание", заяви в "Денят започва" Бисер Бинев, представител на една от двете синдикални организации в "Мини Марица-изток".
Вижте още в прякото включване на Мариела Хубинова.

Продължава блокадата и на Прохода на Републиката. Протестиращите настояват за среща с управляващите партии, за да обсъдят Териториалния план за справедлив преход на Стара Загора.

Работещите в комплекса "Марица изток" приеха декларация с шест искания, които да бъдат включени в него.

Сред исканията е осигуряване на дерогация за частично или пълно плащане на емисиите за ТЕЦ "Марица изток 2", като критична инфраструктура за страната, както и таксите, които Енергийният системен оператор плаща на ТЕЦ "Марица изток 2" за изравняване на честотата, да бъдат рязко завишени.