Японски изследователи са открили възможна връзка между тежките симптоми на коронавируса и високата концентрация на протеин в кръвта на заразените, съобщи телевизия Ен Ейч Кей (NHK).
Според специалистите, концентрацията на протеина MYL9 при редица хоспитализирани пациенти надвишава нормата 40 пъти. В тази връзка изследователите предполагат, че потвърждаването на високи нива на MYL9 може да означава риск от настаняване в болница на заразените индивиди.
Учените освен това са заявили намерението си да разработят система за тестване, която бързо да диагностицира подобно състояние на организма и да предотврати по-нататъшното влошаване на симптомите.
В тази връзка нова респираторна маска на мембранна основа, разработена от изследователи, може да улавя и деактивира шиповите протеини на SARS-CoV-2 при контакт с тях. Това са протеините, които позволяват на вируса да навлезе в клетките на гостоприемника, след като те са в тялото.
Според тестовете почти 99% от целевите частици във въздуха могат да бъдат филтрирани от новата маска, което дава на потребителите жизненоважен допълнителен слой защита, когато става въпрос за избягване на инфекция, пише "Сайънс Алерт".
"Този нов материал може да филтрира вируса, както го прави маската N95, но също така включва антивирусни ензими, които напълно го деактивират", казва инженер-химикът Дибакар Бхатачария от Университета в Кентъки. "Това нововъведение е още един слой защита срещу SARS-CoV-2, който може да помогне за предотвратяване на разпространението на вируса."
След като разработват мембраната съвместно с производител, изследователите я тестват, като използват протеини на SARS-CoV-2, които са имобилизирани върху синтетични частици. Тя е в състояние да спре преминаването на аерозоли с размер на коронавирус, като същевременно унищожава шиповите протеини в рамките на 30 секунди след контакт.
Мембраната може да бъде променяна по отношение на дебелината и порьозността си, което дава възможност за по-нататъшни подобрения в бъдеще. Това означава, че видът на частиците, филтрирани от мембраната, може да бъде внимателно контролиран.
Според екипа маска, използваща тази мембрана, може да се носи по два часа на ден в продължение на няколко дни, без да се нарушава дишането. Това означава, че маските не трябва да се сменят толкова често, така че с течение на времето трябва да се изхвърлят по-малко използвани маски.
"Иновативното разработване на интелигентни филтриращи материали с ниско съпротивление на въздушния поток, които могат да филтрират, улавят и деактивират аерозолни вирусни частици, може да осигури огромни ползи за човешкото здраве и работните места", пишат изследователите в публикувания си документ.
Факторът на защита, предлаган от новата маска, е по-висок от стандарта N95, който е сертифициран като способен да филтрира 95% от частиците (откъдето идва и името). Маските N95 се състоят от три или четири слоя влакна, плюс електрически зареден филтърен слой.В момента маската N95 е най-често използваната в здравната индустрия, въпреки че все още има място за подобрение.
С новата си маска изследователите достигат 98,9% за 100-нанометрови аерозолни частици (включително тези, които носят SARS-CoV-2).
Това, което изследователите не казват, е колко време ще отнеме, за да се превърне този материал от лабораторията в маски, които действително можете да си купите - макар че като се има предвид колко ефективен обещава да бъде, се надяваме това да стане по-скоро рано, отколкото късно.
"Използването на респираторни маски за лице осигурява значително намаляване на разпространението на коронавируса, тъй като е доказано, че разпространението на вируса се осъществява главно чрез два начина на предаване: разпространение на капчици и вдишване на инфекциозни аерозоли във въздуха", пишат изследователите.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.