Половината от обширната територия на Китай е засегната от суша, включително части от студеното Тибетско плато, сочат официални данни. Прогнозите са да се очакват още високи температури за стотици милиони хора, които преживяват най-горещото лято в страната.
Втората по големина икономика в света е засегната от рекордни горещини, внезапни наводнения и суши - явления, които според учените стават все по-чести и интензивни поради изменението на климата.
В Южен Китай е регистриран най-дългият непрекъснат период на високи температури от началото на записите преди повече от 60 години, съобщи тази седмица Министерството на земеделието.
Експертите твърдят, че интензивността, обхватът и продължителността на горещата вълна може да я превърнат в една от най-тежките, регистрирани в световната история.
Графика на Националния климатичен център показа, че в южната част на страната - включително Тибетското плато - се наблюдават тежки до извънредни условия на суша.
Най-силно засегнатият район - басейнът на река Яндзъ, простиращ се от крайбрежния Шанхай до провинция Съчуан в югозападната част на Китай - е дом на над 370 милиона души и съдържа няколко производствени центъра, включително мегаполиса Чунцин.
Китайската метеорологична администрация прогнозира, че в Чунцин и провинциите Съчуан, Дзянси и Джъдзян ще продължат високите температури до 40 градуса по Целзий, съобщи АФП.
Държавният съвет на Китай обяви субсидия от 10 млрд. юана (1,45 млрд. долара) в подкрепа на оризопроизводителите, които страдат от сушата, за която властите предупредиха, че представлява сериозна заплаха за тазгодишната есенна реколта.
Китай произвежда повече от 95% от ориза, пшеницата и царевицата, които консумира, но намалената реколта може да означава повишено търсене на внос в най-многолюдната страна в света - което ще окаже допълнителен натиск върху световните доставки, които вече са напрегнати от войната в Украйна.
Длъжностните лица също така призоваха за комбинация от мерки за увеличаване на водните източници за борба със сушата, първо осигуряване на питейна вода за хората, осигуряване на вода за напояване в селското стопанство, се допълва в доклада.
Вечерната новинарска емисия на "CCTV" показа камиони, снабдяващи селяни, които нямат достатъчно питейна и селскостопанска вода в селските райони на Съчуан и Чунцин, като особено силно са засегнати отдалечените планински райони.
Температурите от 45 градуса по Целзий накараха много китайски провинции да наложат прекъсване на промишленото електроснабдяване, тъй като градовете се борят да се справят с рязкото нарастване на търсенето на електроенергия, което отчасти се дължи на това, че хората увеличават климатиците.
Рекордно ниските нива на водата в река Яндзъ също са оказали натиск върху хидроенергийните генератори в региона.
Горещините счупиха рекордите в Съчуан, където беше регистрирана температура от 43,9 градуса по Целзий, се казва в изявление на Центъра за метеорологично обслужване на провинцията.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.