Стар рудник в Перник, превърнат в музей, от този месец е вече част от 100-те национални туристически обекта (НТО) в България. Сертификатът на движението "Опознай България - 100 НТО" бе връчен на директора на музея от представители на Националния организационен комитет на Българския туристически съюз. Подземният музей е уникално място, защото е единствен по рода си не само в България, но и на целия Балкански полуостров.
Той бе възстановен от община Перник и Културно-информационния център в града. Разположен е в запазените галерии на първия подземен рудник в страната, който работи от 1891 година, известен още и като "Старите рудници". Галериите му са дълги 630 метра.
Експозицията проследява развитието на въгледобива за повече от един век - от добиването на въглищата с шило и чук и ръчно прокопаване на галерии до съвременни методи за разработка на въглищни пластове с проходчески комбайн; от изнасянето на въглищата с торби, дървени тарги и колички през дървени вагонетки до извозването с електровози.
Повечето от експонатите са оригинали, които създават автентична рудническа атмосфера. Посещението в музея се осъществява групово и се съпътства от мултимедийно представяне. Нощта на музеите в България, която тази година ще е на 18 срещу 19 май, ще бъде ознаменувана с атракцион, включващ анимация, осветление и автоматични звуци от ръчния добив и извозване на въглища. Деца, преоблечени като джуджета, ще съпровождат екскурзоводите. Те ще символизират гномчетата, в които са вярвали някогашните пернишки миньори и които са поставяли в забоите, за да ги пазят от лошотии и срутване.
Очаква се включването на музея сред стоте национални туристически обекта да засили интереса към него и съответно да доведе до повече туристи. Не само защото ще трябва да си поставят вече печати от това място в туристическите карти, а и за да разгледат най-уникалното подземие на България и Балканите.