Във времето на дигиталните технологии и смартфоните градските часовници вече не играят почти никаква роля. Но някои от тях са истински произведения на изкуството.

Часовникът на пражкото кметство

Астрономическият часовник на кметството в Прага от 1410 г. е шедьовър на готическата техника. Легендата разказва, че след завършването му били избодени очите на неговия майстор – за да остане часовникът единствен в света. И той действително е уникален. След деветмесечна реставрация часовникът с 12-те апостоли отново радва жителите и гостите на Прага.

Лондонският Биг Бен

Най-известната часовникова кула в Европа се намира в Лондон. Биг Бен обаче не е истинското име на кулата – в действителност тя се нарича Елизабет тауър. Биг Бен е най-голямата и най-тежката от всички пет камбани на часовниковата кула, които на всеки кръгъл час огласяват района. През следващите няколко години обаче Биг Бен ще мълчи – докато кулата е в ремонт.

Световният часовник в Берлин

Световният часовник на Александерплац е от по-ново време. Той е построен по времето на ГДР от индустриалния дизайнер Ерих Йон и е открит през 1969 година. На върха му се намира умален модел на Слънчевата система, а разположеният отдолу цилиндър показва времето в 24-те времеви зони на Земята.

На три етажа

Един по-малко известен, но изключително интересен часовник са намира в търговския център „Европа“ в германската столица. Високият 13 метра хронометър от 1982 година се извисява на три етажа и показва как тече времето. Нивото на зелената течност в големите топки вляво отмерва часовете, а малките топки отдясно отброяват минутите.

Часовниковата кула в Берн

Няма как без Швейцария, когато става дума за часовници. Часовниковата кула от 1530 година е символът на столицата Берн. На всеки кръгъл час туристите могат да наблюдават кратко шоу: кукуригането на петел, който пляска с криле, докато богът на времето Кронос преобръща пясъчен часовник.

Астрономическият часовник в Страсбург

Този часовник в катедралата „Нотр Дам“ в Страсбург е ренесансов шедьовър и също е създаден от швейцарски часовникар. Всеки ден в 12,30 ч. фигурите са раздвижват – апостолите и символите на четирите възрасти: детето, юношата, възрастният и старецът. Всички те минават покрай смъртта.

Часовниковата кула в мюнхенското кметство

Два до три пъти на ден те демонстрират своя танц: фигурите в часовниковата кула на мюнхенското кметство са в човешки ръст и представят две събития от историята на Мюнхен – сватбата на херцог Вилхелм V през 1568 година и танцът на бъчварите след една тежка чумна епидемия. Единственият модерен елемент е това, че механизмът се задвижва от слънчеви панели.

Часовниковата кула в Грац

И този часовник в Австрия е световноизвестен. Часовниковата кула в Грац е построена на хълм и се вижда отдалеч. Тук стрелките за часовете и минутите са разместени, защото първоначално е имало само една голяма стрелка – за часовете, за да могат хората да я виждат отдалеч. Доста по-късно се прибавя и малката стрелка за минутите.

Астрономическият часовник във Венеция

Астрономическият часовник на площада Сан Марко във Венеция показва не само времето, но и актуалната зодия, както и слънчевите и лунните фази. До последния ремонт през 1998 година пазачът е живял със семейството си в кулата. От 2006 година часовникът се охранява с модерна дигитална техника.

Часовникът "Анкер" във Виена

Невероятният часовник на Анкер е една от основните атракции на най-стария виенски площад „Хоер Маркт“. Той е построен в периода 1911-1914 г. по поръчка на застрахователната компания "Анкер" (котва), чиято централа се намира на това място. Часовникът, който е с диаметър 4 метра, е и мост между две съседни сгради. Той е изграден от един от най-известните майстори на сецесиона Франц Мачи е с дължина около 10 метра и височината 7,5 м. В него са съчетани типичните за сецесиона плоски декоративни форми и пълзящи флорални мотиви в злато. Часовниковият механизъм, дело на майстор Франц Моравец, и до днес впечатлява със своята точност. На всеки час се появява различна бронзова фигура, съпровождана от органова музика. Над главите на фигурите е изписан съответният час с римски цифри, а над тях има скала, показваща минутите. Най-голямата атракция е на обяд в 12:00 часа, когато всички дванадесет фигури излизат на "разходка" и така привличат любопитните погледи на туристите. Фигурите са на 12-те най-влиятелни личности в историята на Австрия и Виена – о т римския император Марк Аврелий до императрица Мария Терезия.