В Чикаго децата от Малко българско училище показаха най-дългата мартеница на децата в чужбина. Тя е била направена в предишни години, като сега се показва за трета поредна година. Поне 200 метра нишка от бяло-червен конец бе опасана в коридорите, образуващи буквата „П“, на гимназията в предградието Елк гроув вилидж, където малчуганите имат занятия през уикенда.
Над 400 деца
трябваше да държат гигантската мартеница. Константин Маринов от ансамбъл „Верея“ повдигаше настроението на учениците и учителите със своя тъпан. Акомпанираше му aкоредиониста Наско Янев. „Не сме виждали толкова голяма мартеница досега“, казаха развълнувани някои от най-малките участници в събитието. Накрая всички изтанцуваха кръшно хоро с гигантската мартеница в ръка. Най-дълга мартеница направиха и във филиала „Чуднотека“. Там също посрещнаха Баба Марта, която им пожела здраве и веселие през цялата година. През миналата седмица пък децата от школото украсиха с мартеници малки клонки от дръвчета, декорация, която те занесоха вкъщи.
800 мартеници в Атланта
Сръчни в изработката на мартеници се оказаха и сънародниците ни от Атланта. Те изплетоха поне 800 мартеници на организираната от ансамбъл „Роса“ работилница. Такова събитие там правят за втори път, като тази година то се е състояло още на 17 февруари в залата, където тренират танцьорите. През миналата седмица пък представители на ансамбъла се включиха в плетене на мартеници съвместно с една от румънските църкви. Всеки сам използва своето въображение за вида на мартеничката. Децата пък можеха да черпят идеи от някои от предварително създадените модели. „Обикновено хората правеха гривни за ръка или Пежо и Пенда“, каза Дими Кушлева, която е член на формация „Роса“. Някои от материалите за направата им били купени от Америка, но много от орнаментите като тези с малък трибагреник или сърчица са
донесени от Родината
заедно с част от готовата омотана прежда. „Който от групата си ходи до България, има задача да носи такива материали, но и оттук българите ни подариха и прежда, и други декоративни елементи. Благодарни сме на всички, които не са от нашия състав, но ни помогнаха за организацията“, каза още Дими. Част от изработените мартенички са били пратени в българския хранителен магазин в Атланта, българското училище „Св. Константин-Кирил Философ", както и до други бизнеси където има наши сънародници или се притежават от такива. Всички деца от българското училище получиха мартенички от Баба Марта на тържеството за празника в събота. Отделно на 3 март на благотворителния концерт на ансамбъл „Роса“ всички гости бяха закичени с бяло и червено за здраве и късмет.