„Всичко, навсякъде, наведнъж” е големият победител на 95-те награди "Оскар" в Холувид. Лентата спечели 7 статуетки от общо 11 номинации, включително и за най-добра лента и за режисьор на дуото Даниъл Шайнерт и Даниъл Куан.

Мишел Йео спечели награда "Оскар" за най-добра актриса за ролята на Евелин във "Всичко навсякъде наведнъж". Победата ѝ беше посрещната с бурни овации на крака от цялата зала. Тя е първата азиатска актриса, печелила това отличие.

"Благодаря ви! За всички малки момчета и момичета, които изглеждат като мен и гледат - това е надежда и доказателство, че сънищата се сбъдват. Дами, не позволявайте някой да ви казва, че вече не сте в разцвета на силите си!", започна речта си Йео.

Екипът на  „Всичко, навсякъде, наведнъж” получава Оскар за най-добра лента

В тази категория номинирани бяха още Кейт Бланшет за "Тар", Ана де Армас за „Блондинка“, Андреа Рейсбъро за „За Лесли“, Мишел Уилямс за „Семейство Фейбълман“.

За поддържаща женска роля наградата получи Джейми Лий Къртис за участието си във „Всичко, навсякъде, наведнъж”.

Джейми Лий Къртис спечели Оскар за участието си във „Всичко, навсякъде, наведнъж”.

Ке Хуи Куан взе „Оскар” за поддържаща мъжка роля в същия филм. В емоционалната си реч при приемането на награда Куан разказа за това, че е сбъднал американската мечта. „Тръгнах от дома си в лодка, бях в бежански лагер, а сега съм тук”, сподели актьора. Той благодари на всички, които са му дали шанс и на семейството си за подкрепата.

„Моят екип, моят агент, моят съпруг и дъщерите ми и всички, които обичат киното – току що спечелихме „Оскар”, каза през сълзи актрисата.

Лентата получи още статуетки за оригинален сценарий и монтаж.

За най-добър актьор в главна роля се бориха Остин Бътлър за „Елвис“, Колин Фарел за „Баншите от Инишерин“, Брендън Фрейзър за „Китът“, Пол Мескал за „Aftersun“ и Бил Найги за „Да живееш“. Оскарът отиде при Брендан Фрейзър за "Китът".Това е първата номинация за актьора, който дълги години беше играл никъде.

Брендан Фрейзър взе Оскар за "Китът".

"Искам да благодаря на академията за тази чест. Благодарен съм на Дарън Арановски, че ми хвърли този спасителен пояс какъвто е "Китът". Господа, да покажате своите китски сърца така, че да видим душите ви... за мен е чест да бъда сред вас в тази категория. Започнах преди 30 г. и нищо не се слчуваше лесно. Имаше едно нещо, което не оценявах, докато не спря и искам да благодаря за това, защото не можеше да се случи без моя екип", каза актьорът.

Най-голямата нощ в Холивуд започна с гръмко прелитане на изтребител в знак на почит към номинирания филм "Топ Гън": Маверик".

"Благодаря ви, че ме поканихте да бъда част от това, особено тази година, когато светът най-накрая излезе от къщи, за да види филмите, за които сте работили толкова усилено, по начина, по който сте искали да бъдат гледани - в киносалона", каза водещият Джими Кимъл при откриването.

БЪЛГАРСКИЯТ ОСКАР

В категорията пълнометражен документален филм "Оскар"-ът беше присъден на филма "Навални", в чието създаване участва българският разследващ журналист Христо Грозев. Така за втори път в историята българин стъпи на сцената на Оскарите.

Христо Грозев на наградите "Оскар"

„Дължим много на Христо Грозев, Христо ти рискува толкова много и направи толкова много за този филм. Блогадарим и на Алексей Навални и семейството му”, каза режисьорът Даниел Роър. Съпругата на Навални - Юлия благодари на Академията и заяви, че съпругът й е в затвора заради битката му за демокрация в Русия с „омразния режим на Путин”.

Още една българска следа - в категорията за най-добра оригинална песен победители са NAATU NAATU от RRR.

Индийският филм RRR е и с българско участие. Тодор Лазаров е човекът, благодарение на когото част от лентата е снимана в България. 

„През 2018 година за първи път ми се обадиха за този филм. Тогава ми предложиха да бъда човекът, който се занимава с конете. Но по това време бях в Лондон. След това ми предложиха да бъда екшън камера оператор. Трябваше да е ангажимент за 5-6 дни, а станаха 6 седмици”, сподели той пред NOVA. По думите му след това той станал екшън режисьор, а след това и продуцент на филма. 

Водещият Джими Кимъл се появи и с магаре на сцената

За адаптиран сценарий „Оскар” получи „Жените говорят“.

Номинирани за оригинален сценарий бяха „Баншите от Инишерин“, „“Всичко навсякъде наведнъж“, „Семейство Фейбълман“, „Тар“ и „Триъгълник на тъгата“. Призът получи „Всичко навсякъде наведнъж”.

В категорията за музика наградата беше присъдена на Волкер Бертелман за „На западния фронт нищо ново“.

Актрисата и режисьор Елизабет Банк се появи с "Кокаиновата мечка" за да връчи много следената категория за визуални ефекти. В нея се състезаваха „На западния фронт нищо ново“, „Аватар: Природата на водата“, „Батман“, „Черната пантера: Уаканда завинаги“, и „Топ Гън: Маверик“. „Оскар”-ът отиде при „Аватар: Природата на водата”.

Наградата за най-добър звук беше присъдена от Академията на „Топ Гън: Маверик”.

„Оскарът” за най-добър чуждоезичен филм отиде при "На Западния фронт нищо ново" (Германия).

За анимация сред номинираните се открояваха два номинирани филма – „Пинокио на Гийермо дел Торо“ и “Котаракът в чизми: Последно желание“. Победителят в тази категория е „Пинокио на Гийермо дел Торо - поразително мрачен поглед към любимата детска книга за немирната жива кукла и нейния възрастен баща дърворезбар.

В категорията за костюми наградата получи „Черната пантера: Уаканда завинаги“, а в категорията за грим и прически - „Китът“.

За операторско майсторство „Оскар” взе „На западния фронт нищо ново“ в конкуренция с „Bardo, falsechronicle of a handfulof truths“, „Елвис, „Империя на светлината“ и „Тар“.