Надзорният съвет на Facebook, който е външна група, финансирана и създадена от Facebook за преглед на най-важните политически решения взе решение по случая с профила на Тръмп. Очаква се до един ден Facebook да се произнесе дали може да продължи отстраняването на Тръмп или трябва да го допусне обратно в сайта.
Решението се следи отблизо от политици по цял свят, както и от изследователи на социалните мрежи и други компании, които също наложиха забрана на Тръмп през януари 2021-ва.
Facebook беше и първата голяма социална мрежа, която спря профила на Тръмп за неопределено време след нападението над Капитолия на 6-ти януари. Решението беше посрещнато с много похвали от критици, но имаше и такива, които определиха решението като "цензура" и заявиха, че се създава опасен прецедент за това как световните лидери общуват онлайн.
Какво представлява надзорният съвет на Facebook?
Надзорният съвет на Facebook е група, създадена от Facebook, пред която потребителите могат да обжалват важни решения на компанията. Въпреки че се финансира от 130 милиона долара, създадена от Facebook, бордът казва, че е независима и неутрална трета страна. Целта му е да прегледа решенията за модериране, взети от компанията, и да реши дали те са „взети в съответствие с посочените от нея стандарти“.
За първи път предложен в публикация от 2018 г. от Зукърбърг, надзорният съвет е опит на компанията да накара външен орган да взема трудни решения. Той официално започна да обсъжда през октомври 2020 г. като беше наречен „Върховният съд на Facebook“, въпреки че няма държавна принадлежност или юридическо положение. Понастоящем бордът се състои от 20 души от цял свят, които са експерти в сфери като журналистика, дезинформация и свобода на словото, въпреки че само 19 участват в този случай. Първоначалната цел е била да има общо 40 членове, но ще продължат да се добавят още специалисти.
Бордът е създаден, за да успокои критиците, които смятат, че властта над най-голямата социална мрежа в света и нейните 3,45 милиарда потребители месечно (Facebook, Instagram и WhatsApp) е твърде концентрирана в група ръководители на Facebook, по-специално Зукърбърг. Критиците обаче казват, че това възлага на външни изпълнители индивидуални решения, без да създава значима вътрешна промяна и предпазва Facebook от отговорност за трудни решения.
Досега бордът се е произнесъл по решения за модериране на Facebook около blackface, заплахи с насилие и дезинформация на информацията за коронавируса.
Решението на борда трябва да бъде обявено публично в сряда сутринта. Facebook за първи път сезира решението на борда на 21 януари, като заяви, че спирането на Тръмп ще остане в сила по време на обсъжданията. В допълнение към искането на борда да се произнесе по забраната, Facebook поиска от него всякакви „наблюдения или препоръки“ за това как да се справят с други световни лидери на сайта.
Бордът обикновено има 90-дневен прозорец за вземане на решение, но сега той обяви на 16 април, че ще се нуждае от удължаване на срока в този случай. Решението за забрана на Тръмп ще бъде най-важното взето досега. Ако бордът отмени забраната на Facebook, компанията ще има седем дни, за да отключи и да даде на Тръмп контрол над страницата му. Няма вариант при който Facebook или Тръмп да обжалват решението.
Каква е процедурата по вземане на решения на борда?
Първо даден случай трябва да бъде даден на борда, или от самия Facebook, или чрез директни изявления от потребители, които не са съгласни с това, че Facebook премахва тяхното съдържание или оставя нечии други, които са неподходящи. Съветът избира комисия от петима свои членове, включително поне едно лице от страната, в която се намира делото. Те не са публично посочени. Всички членове са преминали обучение за работа и подхождат към решенията като правни дела, които създават прецеденти, въпреки че процесът не е част от която и да е правна система.
Панелът се събира в Zoom и разглежда подзаконовите актове на Facebook Standards Community. Консултира се с външни експерти и организации. Засегнатият притежател на акаунт може също да подаде изявление и има публичен период за коментиране. Случаят Тръмп получи повече от 9000 публични коментара, почти колкото всички минали дела на борда, взети заедно.
Панелът се опитва да постигне единодушно решение, но технически се нуждае от обикновено мнозинство. След това взема своето решение и го представя на всички от съвета, който може да отмени констатацията, ако мнозинството от членовете на борда не са съгласни с него.
Съветът ще публикува писмена версия на решението на своя уебсайт, която ще включва подробно обяснение на това, което експертите са преценили и как са стигнали до заключението си, както и публичните коментари.
Ако Тръмп бъде върнат във Facebook, той все още може да наруши политиките му и да бъде отстранен отново при бъдещи публикации, тъй като решението не го освобождава от правилата на Facebook. Ако Facebook приеме някакви насоки от борда за това как да се справя с политически фигури, това би могло да помогне за бъдещи решения относно неговите публикации и акаунти.
Бившият президент излезе с прессъобщение в понеделник сутринта, повтаряйки неоснователното си твърдение, че президентските избори през 2020 г. са измамни. Той нарече изборите „ГОЛЯМАТА ЛЪЖА!“
Как се стигна до БАН във Facebook?
Напрежението между Тръмп и Facebook се натрупа почти шест години, преди компанията да спре акаунта му за неопределено време след нападението над Капитолия на 6-ти януари. Всичко започна през 2015 г., когато кандидатът по онова време Тръмп публикува видео с призив за забрана на мюсюлманите да влизат в САЩ.
Политиките на Facebook бяха постоянно тествани през 2020 г., когато Тръмп публикува заблуждаваща информация за коронавируса и бомбастични изявления за протести, провеждащи се в цялата страна. Тогава в публикация от май 2020 г. Тръмп посочи протестиращите като „МАГУЛЦИ“.
Въпреки че Twitter беше най-посещаваното от Тръмп място за социални медии, бившият президент също редовно използваше Facebook за разпространение на съобщения и често съчетаваше публикации както в Twitter, така и във Facebook.
Но всичко се промени и връх в събитията взе 6-ти януари, когато Тръмп публикува видео във Facebook и Instagram казвайки на размириците да се приберат у дома. Но във видеото той също допълни: „Обичаме ви, вие сте специални.“ Facebook спря президента за 24 часа. На следващия ден Зукърбърг обяви, че спирането ще бъде безсрочно, като допълни: „Смятаме, че рисковете да позволим на президента да продължи да използва нашата услуга през този период са просто прекалено големи.“
По-късно същия месец Facebook заяви, че ще отнесе решението до надзорния съвет, за да направи последно решение. „Мнозина твърдят, че частни компании като Facebook не трябва да вземат сами такива големи решения“, пише компанията по това време.
Какво означава това за други технологични компании?
Twitter и YouTube предприеха подобни действия за акаунта на Тръмп малко след Facebook. Акаунтът на Тръмп остава на разположение в YouTube, но той е блокиран да качва нови видеоклипове. Спирането на YouTube обикновено трае само една седмица за „първо провинение“, но компанията запази Тръмп като блокиран, докато „рискът от насилие не намалее“, заяви главният изпълнителен директор Сюзън Войчички през март. Анализаторите на YouTube ще определят кога рискът е достатъчно нисък, като разгледа правителствени изявления, допълни Войчички.
Тръмп имаше милиони гледания и последователи в YouTube, но платформата не беше използвана толкова директно, колкото Twitter. Вместо това неговата кампания използва сайта за публикуване на официални видеоклипове, които се споделят в мрежата от поддръжници. Кампанията също така купи първокласно рекламно пространство на началната страница на YouTube в седмицата на изборите.
За разлика от Twitter, Тръмп вероятно не е контролирал лично канала си в YouTube.
„Начинът, по който работят нашите политики, когато сте премахнати от платформата, вие сте отстранени от платформата, независимо дали сте коментатор, финансов директор или бивш или настоящ държавен служител“, заяви директорът на Twitter CFO Нед Сегал през февруари.
Какво означава това за Тръмп?
Тръмп загуби голяма част от пряката си онлайн комуникация с поддръжници, откакто големите социални мрежи го блокираха през януари. И все пак той все още изпраща новинарски съобщения и съобщения до поддръжници, както и се появява в новинарски предавания.
В интервю за Fox News Channel миналия месец Тръмп похвали стратегията си за прессъобщения.
„По-добър е от Twitter, много по-елегантен“, каза той. „А Twitter сега е много скучен.“
Но възстановяването му във Facebook би било голяма победа за Тръмп да си върне личната марка комуникация - начин да говори директно на поддръжниците със свои, собствени думи. Старшият съветник на Тръмп Джейсън Милър потвърди, че бившият президент изгражда собствена мрежа от социални медии. Създаването на такъв тип сайт е важно технологично, социално и финансово начинание. Дори ако мрежата стартира успешно, Тръмп трудно ще изгради подобна аудитория от нулата. Бившият президент имаше над 88 милиона последователи в Twitter, когато акаунтът му беше забранен.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.