Погребението на кралица Елизабет Втора ще бъде "най-голямото събитие виждано някога от дипломатическата служба", заяви бивш висш британски дипломат пред Би Би Си. Над 500 държавни глави, премиери и висши дипломати се очаква да присъстват, но сред поканените няма представители на Русия, която реагира остро. Британски дипломати пък възразиха срещу поканата на китайския президент, предаде БНР. Уважението, което някои важни фигури в световната политика ще отдадат в последния земен път на Елизабет е впечатляващо.

Част от тях ще пътуват повече от ден, за да стигнат до английската столица.

В интервю за Би Би Си Саймън Макдоналд, бивш ръководител на държавната служба на външно министерство каза: "Никога толкова много държавни глави и правителствени ръководители не са идвали в Лондон за едно събитие за един ден".

Междувременно английската столица се подготвя за безпрецедентен наплив от хора, които пристигат, за да се поклонят пред тленните останки на кралицата.

Хотелите ни в центъра на Лондон и край замъка Уиндзор са изцяло резервирани,

а търсенето се засилва край гарите и метростанциите в целия град, посочва хотелската верига на ниски цени "Тревълодж" (Travelodge). В комюнике до АФП тя уточнява, че резервации постъпват от всички краища на Великобритания и планетата.

Елементарна стая тип "пашкул" без прозорци на Пикадили сиркъс, в сърцето на британската столица, се предлага за 260 британски лири (300 евро). Стая, също без прозорци и без закуска, близо до гара Падингтън, струва 315 лири. След острата реакция по повод поканата към китайския президент Си Цзинпин по-късно стана ясно, че

Китай ще бъде представен от вицепрезидента Ван Цишан.

Оплакването бе направено от група депутати, на които бе забранено да пътуват в Китай заради тяхната кампания срещу китайските репресии срещу уйгурите.

Ван Цишан всъщност ще бъде най-високопоставеният азиатски политически лидер на погребението и в същото време сред представителите на авторитарните държави, като в тази група попада още президентът на Египет Абдел Фатах ас Сиси. Саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман се очаква да оглави делегацията на своята страна в Лондон, макар че това още не е потвърдено. Форин офис отказва да разпространи пълния списък на гостите на този етап по съображения за сигурност, а много лидери от Близкия изток освен израелския президент Исаак Херцог не са разкрили плановете си. Потвърждението от страна на емира на Катар Тамим бин Хамад  ал Тани обаче предполага, че и други лидери от Персийския залив ще присъстват.

Със сигурност не са поканени представители на Русия, Беларус, Мианмар, Сирия, Венецуела и Афганистан.

Реакцията на руското външно министерство бе следната: „Разглеждаме този британски опит чрез използване на националната трагедия, докоснала сърцата на милиони хора по света, за уреждане на сметките с нашата страна през дните на траур, като дълбоко неморален“. От Кремъл смятат, че това е "сквернословно за паметта на Елизабет Втора, която е служила в редиците на британската армия през Втората световна война, сражавали се срещу нацистите и техните украински колаборационисти". В декларацията, разпространена от Скай нюз,  се казва още, че се изразяват дълбоки съболезнования на британски  народ за голямата загуба. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че британското външно министерство е уведомило Москва, че покани за погребението не са били пратени до руски представители заради конфликта в Украйна. Тя обвини Великобритания, че застава на страната "на нацистите и на техните украински съучастници". "Трябва да кажем, че примерът на кралица Елизабет Втора, която беше много силна обединяваща сила и не се месеше в политиката по време на властването си поради принципен въпрос, не спря Лондон да прави изявления, предизвикващи разделение в допълнение на опортюнистичните си цели", заяви Захарова.