524 души са поискали да участват в ритуал по премахване на кръщенето след посещението на папа Франциск в Белгия през септември в знак на протест срещу негов коментар за правата на жените и тяхната роля в обществото, предаде ДПА. Те са подписали публикувано днес отворено писмо, в което призовават да бъде извършен ритуал по премахване на кръщенето им, чрез който публично да се откажат от християнската вяра.
В писмото се отправят критики срещу коментарите на Светия отец за ролята на жените в обществото и за законодателството за аборта в Белгия.
Белгийската новинарска агенция Белга съобщи, че по време на полета обратно към Ватикана след посещението папата нарекъл законодателството за аборта в страната "убийствен закон", а лекарите, които извършват процедурата – "наемни убийци".
По време на разговор със студенти в Католическия университет в Льовен-ла-Ньов Светият отец също така казал, че ролята на жената е "плодовита, приветлива, подхранваща и даряваща живот отдаденост". В прессъобщение, публикувано от университета след разговора, бе изразено "неразбиране и неодобрение на позицията, изразена от папа Франциск по отношение на ролята на жените".
Петстотин двадесет и четиримата белгийци изпратиха и друго отворено писмо до църковните власти, в което критикуват липсата на реакция срещу извършителите на насилие и "липсата на конкретни мерки" за подкрепа и обезщетяване на жертвите.
Решението на папата да започне процеса на беатификация (стъпка, предхождаща обявяването за светец – бел.ред.) на крал Бодуен също предизвика сериозна полемика в Белгия. През 1990 година Белгия легализира абортите, след като набожният католик крал Бодуен абдикира за един ден, за да позволи приемането на закона, без да се налага да го подпише.
Папа Франциск похвали решението на белгийския крал и посети гроба му. След това той призова и други хора да последват примера на краля и да следват вярата си. Според белгийския вестник "Соар" кралското семейство не е знаело за намеренията на папата да посети гроба или да започне процеса на беатификация на монарха.