Полицията в Хонконг арестува над 300 души на продемократични протести в сряда, включително първите, направени по новоприетия закон за национална сигурност, по-малко от 24 часа, след като той влезе в сила. На фона на драматичните сцени хиляди протестиращи излязоха по улиците за 23-та годишнина от предаването на територията от Великобритания на Китай. Най-малко 10 души бяха арестувани според новия закон, съобщи полицията. Този ход се разглежда като най-съществената промяна след отделянето на Хонконг от британското управление през 1997 г. и от критиците като пряка заплаха за политиката на „една страна, две системи“, която създаде демократични свободи за Хонконг.

Полицията в Хонконг заяви, че са арестували общо около 370 души за участие в "незаконни събрания" и други нарушения, като полицията е използвала сълзотворен газ и водни оръдия за разпръскване на демонстрантите. Полицията каза още, че един служител е ранен от протестиращите и че други са подпалили барикада и са възпрепятствали движението. Британският премиер Борис Джонсън заяви в сряда, че законът е "ясно и сериозно" нарушение на съвместната декларация между Великобритания и Китай, която урежда предаването на Хонконг. Той добави, че ще изпълни обещание, дадено по-рано този месец, за предоставяне на паспорти и път към гражданство на 3 милиона жители на Хонконг. "Разяснихме ... че ако Китай продължи по този път, ще въведем нов маршрут за онези със статут на британски национален отвъдморски статут да влязат във Великобритания ... и точно това ще направим сега", каза Борис Джонсън пред Парламента. Британският външен министър Доминик Рааб по-късно добави, че на правоспособните граждани на Хонг Конг може да бъде дадено разрешение за пет години да живеят във Великобритания, преди да кандидатстват за постоянен статут. Тайван изрази подобна подкрепа. Китай все още не е отговорил.

Официално разрешение за протеста беше отказано за първи път през тази година поради опасения от коронавирус. Но това не възпря до голяма степен мирната тълпа демонстранти, много от които носеха маски.
Китай обяви през май, че ще приеме закона за сигурността директно от Пекин, като предизвика широко осъждане.
Законът предвижда за престъпления на сецесия, подривна дейност, тероризъм и сговор с чужди сили, доживотен затвор.
Хиляди протестиращи скандираха "съпротива до края" и "независимост в Хонконг", в сцени, наподобяващи продемократичните протести от миналата година.
"Този закон е затворена книга, нямаше обществени консултации", заяви 23-годишната Софи пред NBC News, като отказа да даде своето фамилно име поради опасения за сигурността си. "Хората тук не очакват резултатът да се промени, но ние сме тук само за да покажем нашето отношение ... да кажем на правителството, че не е честно и не го приемаме в сърцата си."
Изтъкнатият демократичен активист Джошуа Уонг обяви във вторник, че напуска група „Демосисто“, която той сформира, на фона на опасенията, че може да бъде арестуван според новия закон. Излизайки на улицата в сряда, Уонг призова за международна солидарност с Хонконг и призова гражданите „никога да не се предават“.