България е в окото на шпионска буря, Русия и САЩ си разменят остри реплики по повод изтеглен топ шпионин, Едуард Сноудън прави шпионски разкрития, а всеки ден има съобщения за разследвани или осъдени разузнавачи и по света. В България шпионският скандал избухна след задържането на председателя на организация „Русофили“ и бивш депутат от БСП Николай Малинов. Той бе обвинен в шпионаж в полза на Москва. Заедно с него са били задържани и разпитани още осем души в различни градове на България. В Щатите CNN и "Ню Йорк Таймс" съобщиха за сътрудник на Кремъл, работил в продължение на години за ЦРУ в Москва, който е бил изтеглен през 2017 г. от руската столица. И досега не е известно защо е бил прибран агентът: от опасения, свързани с небрежния подход на Тръмп към секретните сведения, или защото
е щял да бъде разкрит
Впоследствие се чуха предположенията, че името на шпионина е Олег Смоленков - сътрудник на Кремъл, работил за външнополитическия съветник на Путин.
Тези и други подробности карат медиите по целия свят да търсят подробности за живота на топ шпионите. Ако Олег Смоленков, например, наистина е бил агентът на ЦРУ, по-сетнешният му живот в САЩ би бил безпроблемен, пише Deutsche Welle. "Семейството живееше затворено", казва цитираният от "Ню Йорк Таймс" Грег Тали, чийто дом е срещу този на Смоленков. Предполага се, че бившият агент е купил къщата под истинското си име. Но медийният шум очевидно е смутил семейството: съседите разказват, че те набързо напуснали дома си след първите журналистически посещения. Директорът на международния Музей на шпионажа във Вашингтон Крис Коста е запознат с цялата история. Самият той е бивш сътрудник на тайните служби с над 30-годишен опит: работил е на ръководна позиция в Националния съвет по сигурността и е бил специален съветник на Доналд Тръмп.
"Защита от убийство"
Според Коста, някои детайли от историята на Смоленков не звучат твърде правдоподобно. "Не разполагам с информация от първа ръка, но имам опит от сходни ситуации", казва Коста. Той е учуден от факта, че предполагаемият агент на ЦРУ си е купил къщата, без да крие истинската си идентичност. Макар че, както пише "Вашингтон пост": "Американското правителство със сигурност полага усилия да опази агентите си от убийство и атентати". Когато първите журналисти откриват къщата на Смоленков, те са заговорени от непознати мъже, чакащи в кола край жилището, които се представили за приятели на домакините. Дали къщата не е служила като клопка за залавянето на потенциални наемни убийци, изпратени от Москва? "Изключително невероятно", смята Коста и добавя: "Това би било крайно нетипично". Той е скептичен и относно истинността на цялата история за вероятния топ шпионин от Кремъл. Коста припомня и думите на външния министър Майк Помпео, който заяви, че повечето статии по въпроса, които прочел, били фактологически неверни.
Животът след това
Колко сигурен е животът на един агент на ЦРУ в Москва, след като е бил разконспириран и се е завърнал в САЩ? И предприемала ли е Москва опити да убива на американска земя хора, смятани от Кремъл за "предатели"? "Хубав въпрос", отвръща Коста. Бившият генерал от КГБ Олег Калугин, който емигрира в САЩ и бе осъден в Русия задочно, разказал на Коста, че "нито съветските, нито руските тайни служби са правили опит да извършат нещо подобно в Съединените щати". С други думи, агентите от Русия могат да се чувстват сигурни в САЩ - много повече, отколкото в която и да било друга западна държава. Но това не означава, че руските тайни служби няма да направят такива опити в бъдеще. Във Великобритания вече бе извършен атентат срещу бившия руско-британски двоен агент Сергей Скрипал. А каква е съдбата на един агент, след като е бил изтеглен обратно? „Практиката е винаги една и съща", обяснява шефът на шпионския музей във Вашингтон. - Прехвърлят хората в САЩ или във Великобритания, след което те продължават да консултират тайните служби". В повечето случаи обаче се налага смяна на името и на идентичността. "Познавам някои, които водят относително нормален живот. Но не и под истинското си име", посочва Коста. А могат ли да водят луксозен живот? "Не бих казал", казва експертът. Преди няколко години той организирал среща на бивши агенти в дома си. "Мисля, че животът им не е никак бляскав. В САЩ те, разбира се, живеят по-добре, дотолкова, доколкото мнозина от тях са избягали от тоталитарни държави. Но новият живот винаги ги поставя пред нови предизвикателства. А те са тежки и сурови".
Смъртна присъда
В живота на шпионите има и възход, и падение. Класически пример за това, според Коста, е историята на Ким Филби. Той е бил високопоставен агент на британските тайни служби, който в средата на 20-те години работил за Москва, а по-късно избягал в Съветския съюз, където до края на живота си живял в самота. "Неговият живот, за който ние разказваме в нашия музей, се развива твърде нещастно: той се пропива и не се чувства приет от обществото." Историята на Олег Пенковский завършва още по-зле. "Той е бил полковник във военните тайни служби на Съветския съюз и - така да се каже - шпионин на Джон Кенеди." Съобщенията от Пенковский попадали право на бюрото на американския президент. Именно те позволили на Съединените щати да вземат правилните решения по време на Кубинската криза, изтъква Коста. "Пенковский обаче не забелязал, че руските служби за борба с шпионажа са напът да го разкрият. През 1963-а полковник Пенковский е осъден на смърт, независимо от това, че прави пълни самопризнания.
Най-зрелищните шпионски афери в света
НИНА НИБЕРГАЛ, Deutsche Welle
Това е другата най-древна професия - шпионажът е стар колкото човечеството. От векове насам тайните агенти си набавят информации, а понякога методите им са, меко казано, странни. Ето някои от най-зрелищните афери:
Легендата Мата Хари
Когато започва кариерата си на танцьорка в Париж, младата холандка Маргарета Гертруда Зеле е все още никому неизвестна. Впоследствие обаче тя се превръща в легендарна шпионка. В началото на 20 век Мата Хари се движи из висшите кръгове на френското общество. Затова германците я вербуват за шпионка. По-късно същото правят и французите. Но разкриват двойната й игра и я осъждат на смърт.
Семейство Розенберг и атомната бомба
През 50-те години на миналия век аферата "Розенберг" разделя на две американското общество. Юлиус и Етел Розенберг са обвинени, че са предавали на Москва информации за американската атомна програма. И докато една част от американците искат смъртта им, други предупреждават за опасността от изпадане в антикомунистическа истерия. В крайна сметка двамата са екзекутирани.
Шпионин в канцлерството
Тази афера хвърля ФРГ в държавна криза. В качеството си на личен секретар на канцлера Вили Бранд, източногерманският шпионин Гюнтер Гийом подава поверителни документи на гедерейската Държавна сигурност. Фактът, че шпионин на ГДР е успял да проникне в самия център на властта във ФРГ, шокира цялата страна и предизвиква оставката на канцлера Вили Бранд.
Петорката от Кеймбридж
През 1979 г. Антъни Блънт предизвиква един от най-шумните шпионски скандали в историята на Великобритания. От неговите признания става ясно, че петима агенти, които поддържали контакти с хора от най-висшите управляващи среди в страната, периодически са снабдявали КГБ с важни информации. Четирима от шпионите са разкрити, но самоличността на петия си остава тайна и до днес.
По бельо и с пистолет в ръка
През 2010 г. ФБР залавя руската шпионка Ана Чапман. По-късно тя е разменена срещу агенти, задържани в Русия. В родината си Чапман прави кариера като модел и водеща на развлекателни телевизионни програми. А мъжкото списание "Максим" я изобразява на корицата си по бельо и с пистолет в ръка.
Господин и госпожа Аншлаг
Десетилетия наред "домакинята" Хайдрун Аншлаг прекарвала всеки вторник по един и същ начин: със слушалки пред своя предавател, откъдето получавала заповеди от тайните служби в Москва. Хайдрун и съпругът ѝ Андреас, които пребивавали в Германия с фалшиви австрийски паспорти, са предали на руснаците стотици поверителни документи за действията на ЕС и НАТО. През 2013 г. двамата са осъдени за шпионаж
Щраус е бил шпионин?
Десетилетия след смъртта си политикът от ХСС Франц-Йозеф Щраус продължава да буди интерес: твърди се, че е бил агент на американското военно разузнаване OSS, предшественик на днешното ЦРУ. Тези обвинения се съдържат в научно изследване на германския Център за политическа просвета, изготвено по повод 100-годишнината от рождението на Щраус. Изводите в това изследване си остават обаче спорни.
Шпионаж 2.0
Докато в годините на Студената война страх пораждат двойните агенти, днес скандалите са свързани главно с методите за подслушване на тайните служби. Покрай разкритията на Едуард Сноудън светът узна как САЩ и някои други страни контролират глобалните телекомуникации и интернет и така си подсигуряват достъп до личните данни на милиони юзъри.