Турският посланик Хасан Улусой препоръча по-ефективно изучаване на турски език в училищата в България". Той произнесе реч при откриването на нов завод за производство на автомобилни части край Кърджали, който е собственост на турска компания. Посланикът изказа препоръка на турски работодатели в България, които биха увеличили инвестициите си в България, ако има повече работна ръка, която владее турски език. Думите на дипломата бяха изтълкувани като опит за недопустима намеса. „Колкото повече нараства борят на онези български граждани, които, освен български, владеят добър устен и  писмен турски език, толкова повече това ще насърчи притока на турски инвестиции в страната. Разчитаме на българските власти за по-ефективно изучаване на български език в училищата от страна на българските граждани и най-вече на сънародниците ни. И ние сме готови да съдействаме в тази посока”. Така бяха преведени думите на Хасан Улусой по време на събитието. Изявлението се случи на метри от премиера Бойко Борисов, докато двамата бяха на трибуната по случай откриването на нови работни места край Кърджали. Пред bTV турският посланик отрече да се е бъркал във вътрешните дела на България: „Това, което казах, е, че турските бизнесмени искат служители, които владеят добре писмено и говоримо турски език. Затова смятам, че ако има добро обучение по турски език, това ще  е полезно за всички.“, заяви Хасан Улусой. В новото предприятие ще се произвеждат маркучи за охладителната и отоплителната система на някои от водещите световни марки автомобили. След посланика съвсем кратко говори премиерът Бойко Борисов, видимо подразнен от предишния оратор. Той очаквано даде висока оценка на поредния заводски корпус, а преди да се отправи към рязането на лентата, припомни за „възродителния процес“. „Това е най-добрият мост на приятелство между България и Турция, между българските християни и българските мюсюлмани. Когато има работа и високи доходи, не мислим за глупости. Още има хора, които помнят „възродителния процес“, бариерите и КПП-тата, това не беше много отдавна“, каза Борисов. След ритуала с ножицата и бързата обиколка по корпуса, той спря при журналистите.

Борисов се ядоса

„Това, което каза посланикът, аз го разбирам по един начин, те по друг, но

във всички случаи ще му потърся

отговорност

. А собственикът ми каза, че проблемът е с работната ръка, иска се езикова подготовка и то писмена. България българите учат английски, немски, китайски. Турците искат работещите в централите им да знаят писмено турски“, посочи премиерът. Той уточни, че в образованието „ние имаме много ясни програми, за радост младите българи активно изучават езици“. И препоръча на „тези в по-напреднала възраст също да се квалифицират“. „Защото работа има, колкото искате, просто трябва квалификация. Затова и дуалното обучение, което въведохме, и курсовете за преподготовка в момента се движат в пълен обем“, каза Борисов. Той не скри възмущението си от претенцията на турския дипломат, като подчерта, че „не му е работа на посланика да поставя такива въпроси на толкова хубав празник, с толкова приятели“. „Толкова неща сме направили. И на един такъв празник да кажеш на една държава задължително да изучава език, при положение че ние сме се произнесли ясно и точно в парламента – който желае да учи турски, има всякакви начини. Апостол Павел е казал: учете езици, колкото повече, толкова по-добре. А на тях им трябват хора, които да говорят и да пишат на турски. Има училища, университети, катедри… Не е моментът днес тук да се даде негативен оттенък и някой хейтър в София, който не вижда построеното и живее с представата, че по Кърджали пасат магарета, а не се правят заводи, зали, манастири…“, коментира премиерът. Борисов се зарече, че ще потърси сметка на посланика за казаните думи така, както до късна доба бе разговарял с турския вицепрезидент Фуат Октай в Букурещ след скандалното изказване на външния министър Мевлют Чавушоглу за българския закон за вероизповеданията. „Ясно ми е, че няма да покажете нищо от завода и инвестициите, казали са ви да питате глупости“, сряза той журналистите и се вряза в тълпата от камери и микрофони.

Външно министерство вика посланика за обяснение

Посланикът на Турция в България ще бъде извикан в МВнР в понеделник, за да даде обяснение за думите си, с които призовава българската държава да насърчи изучаването на турския език като чужд език. Това се посочва в съобщение на МВнР. Думите на посланика звучат смущаващо, тъй като българското правителство никога не е възпрепятствало свободното чуждоезиково обучение. Турски език може да се изучава в училище наред с английски, немски, френски, китайски, японски, румънски, руски, иврит, посочва министърът на външните работи Екатерина Захариева. "В тази връзка подчертаваме, че такова изказване от посланика на съседна и партньорска държава като Турция не съответства на очакванията на Република България за това, по какъв начин следва да се развиват нашите добросъседски и приятелски отношения", отбелязва още Екатерина Захариева.

Думите на посланика предизвикаха остри реакции

Лидерът на БСП - Корнелия Нинова, написа в профила си в една от социалните мрежи: "Днес в Кърджали турският посланик е предложил в България да се изучава задължително турски език. Това е абсолютно неприемливо и е поредният опит за чужда намеса във вътрешните работи на България". Министърът на отбраната и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов пък обяви, че ако цената на инвестициите е етническият мир, то нямаме нужда от тях. "Не ви щем ни меда, ни жилото!", е написал Каракачанов в социалната мрежа. От "Воля" поискаха турският посланик да бъде отзован веднага и посочиха, че Народното събрание трябва да реагира със специална декларация, в която да осъди поведението на посланик Хасан Улусой. Следващата седмица "Воля" ще направи това предложение в пленарната зала.

От посолството на Република Турция отговориха официално на тези реакции. От там обявиха, че думите на посланика са изопачени, което предизвиква разочарование. И допълниха, че са готови на сътрудничество.

„В изказването, в което се акцентира на задоволството от големия брой турски инвестиции в приятелска, съседна и съюзническа България, бе изразено становището на турските инвеститори за необходимостта българските граждани да владеят писмено и говоримо както български, така и турски език. Изопачаването на тази част на изказването, под формата на – „Турският посланик поиска задължително изучаване на турски език в България“ и последвалия отзвук, са причина за разочарование”, се посочва в изявлението на турското посолство.

Очевидно е, че редом с българския, доброто научаване на устния и писмен турски език от страна на българските граждани е повод за предпочитание при наемането им в турски фирми. Това се отнася за всяка чужда инвестиция. В своето изказване посланик д-р Хасан Улусой е акцентирал именно върху това и декларирайки своето доверие в българските власти, е споделил готовността ни за сътрудничество, твърдят от посолството на Република Турция.