Десетина българи, които участваха на традиционния маратон в Ню Йорк, подкрепиха протестиращите студенти в София и страната, като излязоха да тичат с тениски и шапки, на които пишеше „оставка". Сред зрителите също имаше българска група с огромно знаме и надписи срещу правителството на Пламен Орешарски. „Имаше българи в публиката. Чувах оттук-оттам оставка. И даже на едно място имаше една азиатка, която, като ме видя, и каза: "Оставка", и аз: "Точно така - оставка." Тя много ме вдъхнови", сподели на финалната линия програмистът Владимир Станишев, който също участва на маратона.

„Искам да изразя подкрепа към студентите и към протестиращите в България. Тук, отдалече, се чувстваме малко безпомощни, но следиме какво става и исках по някакъв начин да изразя подкрепата си."

Организаторите на протестното шествие - Алекс Танев и Ангел Христов, намират окупацията на Алма матер за своеобразно продължение на протестите, започнали още през лятото. За сънародниците ни в Ню Йорк няма значение кои са управляващите. Важното е, когато стават свидетели на извършвани нередности, не само да заемат гражданска позиция, но и да им се противопоставят.

18-метровият трибагреник, който сънародниците ни носеха, е ушит от  Боби Фулър, която от 13 години живее в Щатите. В момента се занимава с проектиране на мостове и живее в Ню Джърси. Но е завършила университета по архитектура (ВИАС) в София и подкрепя своите колеги там. „Една от причините, поради които толкова много българи излязоха от България и се опитват да намерят прехрана в чужди държави, е това, че последните 20 години управлението не тръгна в посока, която трябваше да тръгне."

Меглена Запрева също се включи в маратона - за да си докаже, че може и за да подкрепи протестиращите в България. Според нея младите хора и в частност студентите, които протестират, могат да създадат държава по европейски стандарт. Г-жа Запрева ги подкрепи, защото вярва, че младите хора имат не само визията за една нормално функционираща държава, а и знаят как могат да я осъществят. Тя е учител и за първи път участва на състезанието в Ню Йорк. „През миналата година бягах един маратон в Ню Джърси и трябваше да бягам маратона в Ню Йорк, но те го отмениха."

Състезанието през 2012 г. беше отменено заради урагана Санди, който връхлетя града няколко дни преди това.

Мерките за сигурност също бяха повишени заради атентата на маратона в Бостън преди 6 месеца. Организаторите в Ню Йорк похарчиха 1 милион долара за охрана - двойно повече от предишния път.

Над 50 хиляди участници от цял свят се включиха в маратона в неделя. 22 хиляди от бегачите, които са се записали през миналата година, се върнаха на трасето тази година, което минава през петте квартала на Ню Йорк. И при жените, и при мъжете победителите се оказаха от Кения.