Личните лекари ще могат да изписват на пациентите болничен до 7 дни непрекъснато, а не както е досега – до 14 дни.
Това е една от мерките, които предлага правителството, за да се намалят злоупотребите с болнични у нас.
Освен това джипито ще може да дава болнични за не повече от 20 дни с прекъсване в рамките на една календарна година.
Лекарските комисии по решение на ТЕЛК пък ще изписват еднократно до 20 дни, вместо сегашните 30, а тези от 180 ще бъдат намалени на 120.
"След изтичане на 120 дни непрекъснат отпуск или 240 дни с прекъсване в две предходни календарни години и в годината на боледуването, при необходимост от продължаване на временната неработоспособност – след решение на ТЕЛК", пише в мотивите на управляващите.
Предлага се да не се разрешава ползването на отпуск за временна неработоспособност непрекъснато за повече от 360 дни.
Държавата няма да плаща болничният, ако болният не се яви, а е призован за повторна проверка в ЛКК.
При профилактични прегледи пък няма да се издават болничен.
"В тези случаи лекарят, който прави прегледа, изследването или консултацията, да издава служебна бележка на осигурения, в която да отразява часа на явяването и часа на приключването на изследването", пише още в предложението.
Работодателите да бъдат включени в процеса на контрола, предвид обстоятелството, че те много по-добре познават своите работници и служители и могат да подпомогнат процеса с допълнителна информация за обичайното поведение и отношение към работата на съответното лице.
В тази връзка се предлага и те (работодателите) да бъдат включени в интегрираната информационна система, за да получават информацията за временната неработоспособност на своите подчинени в реално време и да могат да предоставят информация от своята компетентност обратно към контролните органи в случаите, когато техни подчинени попаднат в извадка за текущ контрол или самите те преценят, че имат основание да обжалват болничния лист, пише още в документа.
Друго предложение предвижда болничният лист да се подписва и от лекар, с който работодателят има сключен договор.
Допълнителен контрол може да се осигури и чрез регламентиране на възможност за работодателя да сключи договор с лечебно заведение, в което да изпраща за повторна експертиза своите служители (с тяхно съгласие), при съмнение че болничните листове са фалшиви.
Само преди ден, от анализ на социалния министър Деница Сачева, стана ясно, че най-много болнични през изминалите празнични дни (Коледа и Нова година) са взели служителите, работещи в бюджетните организации – цели 25%.
Най-честите диагнози са остър бронхит, увреждане на междупрешленните дискове в поясния отдел, остра инфекция на дихателните пътища, заплашващ аборт и вирусна инфекция.
Редовните причини за злоупотреби с болнични пък са ваканциите на децата, за наемана на сезонна работа през лятото, както и насърчаване от страна на работодателите, за да не се плащат заплати.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.