Най-възрастният мъж в Италия, който приписваше дълголетието си на „леки ястия и без стрес“, почина на 111-годишна възраст.

Триполи Джанини, по прякор Триполино, почина в дома си в Чечина, близо до Ливорно в Тоскана, в навечерието на Нова година. Той беше вторият най-възрастен мъж в Европа след Андре Лудвиг, французин, който е със 75 дни по-възрастен от него.

Синът на Джанини, Романо, написа във Facebook: „Той вярваше, че е безсмъртен... вместо това, в 9:30 сутринта, в деня на Сан Силвестро (Нова година), баща ми Триполи Джанини почина. Той беше на 111 години и 133 дни – рекорд! Сега той се присъединява към съпругата си Тоска, моята майка, която го е чакала повече от 40 години."

Джанини беше сред

нарастващия брой столетници в Италия

Според данни на Istat, националната статистическа агенция, през 2023 г. е имало 22 000 души на възраст над 100 години – най-високият регистриран брой някога. По-голямата част от италианските столетници са жени.

Джанини, който е служил в пехотния корпус на италианската армия, е роден в Чечина през 1912 г. и е преживял две световни войни и две пандемии. По време на празненствата за 111-ия си рожден ден през август той каза, че тайните на неговото дълголетие са леки ястия – винаги придружени с вино – без стрес, това да си непушач и да приемаш всеки ден като подарък.

Италианският остров Сардиния е определен като един от петте региона в света

с висока концентрация на столетници,

докато италианският град с най-много хора на възраст над 100 години е Генуа в Лигурия. 

Средиземноморската диета отдавна се смята за основната съставка за дълголетие сред италианците.

Все пак застаряващото население на страната е предизвикателство за правителството на премиера Джорджия Мелони, особено след като съвпада с рязко намаляващата раждаемост, оказвайки натиск върху пенсионната и здравната системи.

През 2022 г. ражданията в Италия достигнаха рекордно ниско ниво от 393 000, според Istat. Мелони каза през декември, че обръщането на тенденцията на раждаемостта е сред приоритетите на нейното правителство за 2024 г., като в бюджета са заделени 2,5 милиарда евро за справяне с проблема.