В строителството е потъвал огромен държавен паричен ресурс и той не е ползван по предназначение.  

Не е изключено в следващите дни да има „реализации в различни направления”. 

Това заяви за NOVA главният секретар на МВР Петър Тодоров.

„Непрекъснато работим и в сферата на строителството. Има преписки и сигнали, които активно проверяваме.

Събираме необходимата информация за извършени злоупотреби в строителни обекти”, каза главен комисар Тодоров.

„По случая "Хемус" вече има образувани две досъдебни производства, като само по едното са привлечени девет лица.

Вече се касае не само за социално слабото лице или това, което физически е взело парите, а за хора в йерархията на тази група, които са установени. Разследването е в Софийската градска прокуратура. 

Другото производство е за пране на пари и също е в напреднала фаза.

Предстоят повдигане на обвинения и по него. Не искам да изпадам в подробности, защото натоварването в посока Дубай ще се увеличи още повече.

Честа практика е лица със значителни материални възможности да потеглят в тази посока. За да не се засилват тези тенденции, няма да разкривам подробности”, каза главният секретар на МВР.

Той допълни, че органите на реда разполагат с информация за злоупотреби със средства за строителство на язовири, пътища, жп инфраструктура.

„Има хора с икономически възможности, които стоят в основата на тези фирми”, допълни гл. ком. Тодоров.

Задържането на бизнесмена Велико Желев в началото на седмицата е било по сигнал на негов бивш служител. Разследването е за нанесена на мъжа лека телесна повреда и принуда.

„Материалите, които са събрани по досъдебното производство, няма да ги коментирам. Към този момент нямам информация Желев да е подавал жалби срещу неговия ексслужител”, каза още главният секретар на МВР.

„Очакванията ни са, че връщането на хартиената бюлетина ще даде допълнителни възможности на занимаващите се с изборни манипулации да се възползват от това.

Ето защо ние сме подготвени. Хвърляме усилия и сме създали организация за борба с купения вот – имаме имейл и открита телефонна линия”, подчерта гл. ком. Тодоров.

Той каза, че към момента силовото ведомство е получило над 180 сигнала за изборни престъпления, които се проверяват. 

Вече има и образувани досъдебни производства. Има и задържани, а наблюдаваният контингент се занимава и с други видове престъпна дейност.

„Статистика за партиите, които се занимават с купуване на гласове, ще бъде изготвена след вота на 2 април”, увери гл. ком. Тодоров.

В битката с престъпленията, свързани с изборите, вероятно ще влязат и униформени, които сега са заети с охраната на границата ни.

„Те обаче ще бъдат заместени от служители на Министерството на отбраната и нашето внимание към мигрантската дейност в никакъв случай няма да бъде отслабено”, подчерта главният секретар на МВР.

Той каза, че дейността на организираната престъпна група, свързана със случая „Локорско”, е установена и изцяло документирана. Оцелелите в камиона, в който смъртта си намериха 18 мигранти, разказали, че са преминали границата ни през дупка в оградата, със стълби.

„МВР работи с прокуратурата така, както повелява законът. Сътрудничим си много активно и с Европрокуратурата по множество досъдебни производства”, увери гл. ком. Тодоров.

През януари 2023 г. спрямо първия месец на миналата година е регистриран спад в броя на престъпленията с около 8%. Разкриваемостта пък е с над 6 на сто по-висока, каза главният секретар на МВР, цитирайки официални данни.

Той подчерта, че ведомството работи активно и в борбата с домашното насилие.

„Разпоредил съм навсякъде, където има семейни и съседски конфликти, да се извършват мероприятията, позволени от закона, включително проверки за притежаващи законно или незаконно оръжие”, каза Тодоров.

Той отбеляза, че са извършени проверки и на стотици служители на МВР през последната година, а за 2022-ра уволнените униформени са повече от 40.