Големи музикални издатели в САЩ подадоха федерален иск, в който обвиняват Twitter, че не е успял да спре "необузданото" нарушаване на авторските права в платформата, предаде АФП. Националната асоциация на музикалните издатели (NMPA) и нейните членове твърдят в иска, че компанията за социални медии трябва да плати до 150 000 долара за всяко произведение с нарушение, като потенциалната сума може да достигне стотици милиони долари.

"Twitter е единствената най-голяма социална медийна платформа, която напълно е отказала да лицензира милионите песни в услугата си", заяви главният изпълнителен директор на NMPA Дейвид Израелит, "Twitter знае много добре, че всеки ден в неговата платформа изтича, се пуска и стриймва музика от милиарди хора."

Отношението на Twitter към жалбите за авторски права не се е подобрило, откакто Илон Мъск купи платформата в края на миналата година за 44 млрд. долара, се твърди в иска.

"Напротив, вътрешните дела на Twitter по отношение на въпросите, свързани с този случай, са в безпорядък", се твърди в иска, който е подаден в щата Тенеси.

Ръководителят на отдела за доверие и безопасност на Twitter по-рано този месец потвърди, че е напуснал компанията, като не сподели публично причината за това.

Изпълнителният директор е вторият ръководител на отдела за доверие и безопасност, който напуска Twitter, откакто ексцентричният милиардер Мъск купи платформата и намали модерирането на съдържанието.

Откакто пое Twitter, Мъск неведнъж е предизвиквал спорове, като уволни повечето от служителите, прие отново забранени акаунти в платформата, отстрани журналисти и наложи такси за безплатни преди това услуги.

"Twitter отказва да спре необузданото нарушаване на авторски права върху музикални произведения... защото знае, че платформата Twitter е по-популярна и печеливша, ако Twitter позволява такова нарушение", се твърди в иска.

Разрешаването на използването на нелицензирана музика в публикациите в Twitter дава на платформата предимство пред конкуренти като TikTok, Instagram и YouTube, които плащат такси на музикалните издатели, се посочва в иска.

"Twitter подхранва бизнеса си с безброй копия на музикални композиции, нарушаващи авторски права", се казва в иска.