Дружбата на Илън Мъск с президента Доналд Тръмп е разрушена, след като технологичният милиардер упрекна Белия дом, че го „подкопава“ и третира DOGE като „виновен за всичко“.
Милиардерът, главен изпълнителен директор на Tesla, говори пред пресата, преди да изстреля космическия кораб SpaceX Starship в стратосферата във вторник вечерта и се развика на Тръмп за проектозакона за разходите в размер на 3,8 трилиона долара.
„Той подкопава работата, която върши екипът на DOGE“, заяви Мъск откровено пред CBS.
„Честно казано, бях разочарован да видя огромния законопроект за разходите, който увеличава бюджетния дефицит, а не само не го намалява“.
Мъск, който говори пред множество медии за предателството на Белия дом, продължи да осъжда отношението, което са получили той и неговите подръжници от DOGE.
„DOGE се превръща в момче за всичко, което е виновно за всичко“, каза той пред Washington Post.
„Навсякъде се случва нещо лошо, а ние сме обвинявани за него, дори да нямаме нищо общо с него“.
След като помогна на Тръмп да спечели изборите през 2024 г. със скандални финансови подаръци, Мъск си спечели титлата „първи приятел“ в Белия дом.
През първите няколко месеца от втория мандат на Тръмп Мъск беше навсякъде - лично информираше Тръмп, разтрогваше федералните служби и дори водеше сина си Х заедно с него на важни срещи в Овалния кабинет.
Но пристигането му разбуни духовте, както в политическата върхушка, така и сред държавните служители, особено когато той се зае с безмилостното съкращаване на работни места в опит да изкорени разточителните разходи.
„Хората палят Тесла“, казва той. "Защо го правят?“
След като шоурумите на Tesla в цялата страна се превърнаха в епицентър на бурни протести, цените на акциите спаднаха и се появиха съобщения, че бордът сериозно обмисля да смени Мъск.
„Мисля, че вероятно съм прекарал твърде много време в политика“, призна Мъск в отделно интервю за ARS Technica.
"Не е като да съм напуснал компаниите. Просто относителното разпределение на времето, което вероятно е било малко прекалено голямо от страна на правителството, и аз го намалих значително през последните седмици“.
Мъск завъртя ножа още малко с откритата си критика към „Големия, красив законопроект“ на Тръмп.
„Мисля, че един законопроект може да бъде голям или красив, но не знам дали може да бъде и двете“, каза той.
Смята се, че законопроектът ще добави още 3,8 трилиона долара към държавния дълг, който в момента възлиза на чудовищните 36 трилиона долара.
„Положението с федералната бюрокрация е много по-лошо, отколкото предполагах. Мислех, че има проблеми, но опитите да се подобрят нещата във Вашингтон са меко казано трудна битка“.
Пазарът на облигации, който се разглежда като важен индикатор за състоянието на икономиката, се срина миналата седмица, след като законопроектът беше приет от Камарата на представителите поради опасения, че правителството няма да може да изплаща дълговете си.
„Големият красив законопроект“ е замислен като всеобхватен законодателен акт, който да позволи на Тръмп да придвижи напред голяма част от програмата си, като политиките варират от намаляване на данъците до имиграция.
Законодателството носи големи увеличения на разходите, срещу които републиканците се борят през последните години, включително повишаване на лимита на дълга с над 4 трилиона долара през следващите две години.
Пакетът предвижда намаляване на данъците с около 5 трилиона долара, което ще бъде частично финансирано чрез отмяна или по-бързо премахване на данъчните облекчения за чиста енергия, приети по време на президентството на Джо Байдън.
Няколко от разпоредбите, които Тръмп изтъкваше по време на предизборната кампания, ще бъдат временни и ще продължат приблизително до края на втория му мандат.
Данъчните облекчения за бакшиши, извънреден труд и лихви по заеми за автомобили изтичат в края на 2028 г. Такъв е случаят и с увеличаването на стандартното приспадане на данъка за пенсионери с 4000 долара.
Централно място в пакета заемат намалените с близо 800 млрд. долара разходи по програмата Medicaid.
За да имат право на Medicaid, ще бъдат въведени нови „изисквания за ангажираност в общността“ от поне 80 часа месечно работа, образование или услуги за трудоспособни възрастни без зависими лица.
Новото изискване ще влезе в сила едва на 1 януари 2029 г., след като Тръмп напусне поста си. Освен това хората ще трябва да проверяват правото си на участие в програмата два пъти годишно, а не само веднъж.
Но всяко увеличение на дълга на практика обезсмисля работата, която Мъск и екипът му вече са предприели с DOGE, повдигайки въпроси дали навлизането на милиардера в политиката - и щетите, които то нанесе на репутацията и бизнеса му - в крайна сметка си е струвало.
Мъск спести приблизително 160 млрд. долара от това, което той определи като разточителни държавни разходи, като унищожи или закри 11 федерални агенции - в резултат на което около 250 000 федерални служители останаха без работа.
Но дори и тази цифра е далеч от 2 трилиона долара, които той обеща да спести при стартирането на DOGE, и му струва изключително скъпо с нарастващите съдебни дела и глобални протести срещу него и компаниите му.
Наскоро той се оттегли от високопоставената си роля, за да се съсредоточи отново върху целта на живота си - колонизирането на Марс, на фона на слуховете, че приятелството му с Тръмп е на косъм и че си е създал врагове в Белия дом.