Баща на три деца разкри как е загубил спестяванията си, дома и съпругата си, след като е бил подмамен да инвестира в фалшиви схеми за криптовалута от две жени, които е срещнал в социалните мрежи.

Майкъл Холоуей, 62-годишен агент по недвижими имоти от Ню Джърси, бил измамен с 500 000 долара от онлайн измамници, които го примамили с фалшиви романтични връзки, преди да го убедят да вложи всичките си пенсионни спестявания. 

Майкъл бил толкова обезпокоен от това, че е станал жертва на жестоката измама, че стига до „дъното“, „готов да сложи край на живота си“ – и в крайна сметка е откаран по спешност в болница от загрижената си дъщеря. Той се хваща на безсърдечна измама, известна като „клане на свине“ – при която жертвите ефективно се „угояват“ с фалшива връзка – независимо дали е романтична или приятелска – преди да бъдат „заклани“ от измамни инвестиционни съветници. 

А Майкъл в никакъв случай не е сам. Експерти предупреждават, че инвестиционните измами вече са най-бързо разрастващите се в САЩ.

Американците са загубили рекордните 2,57 милиарда долара

от измами с инвестиции в криптовалута само миналата година, съобщава ФБР, което е почти три пъти повече от откраднатата сума през 2021 г.  

Майкъл разказа как е бил набелязан в социалните мрежи, въпреки че първоначално е бил предпазлив за евентуални измамници, които биха се свързали с него.

В началото на декември 2022 г. жена на име „Хуи Хуи“, която казва, че е от Китай, се свързва с него. 

„Оплаквах й се, че толкова много хора се опитват да ме накарат да инвестирам. Отначало продължи като приятелски разговор“, спомня си той. Майкъл призна, че е имал проблеми с брака си по това време и е бил с уязвимо мислене.

Онлайн разговорът става романтичен - с планове двойката да се срещне. Това е моментът, когато „Хуи Хуи“ повдигна въпроса за инвестиране в платформа за криптовалута и убеждава Майкъл да вложи $18 000. 

На 21 декември друга жена, наречена „Лидия“, се свързва с него в социалните мрежи.

Тя също твърди, че е китайка, и че е успешна бизнесдама. Стига до там, че изпраща на Майкъл снимки на Бентли, за което твърди, че притежава.

„Отново тя беше много небрежна в подхода си“, казва той. „Чувствах се удобно да говоря с нея и превключихме на разговор в WhatsApp. Това не беше романтична връзка, но тя показваше, че е моя приятелка и успя да спечели доверието ми." 

Майкъл започва да се съмнява в парите, които е инвестирал с „Хуи Хуи“, и дори се оплаква на „Лидия“ за ситуацията, обяснявайки, че иска да си върне парите. 

Едва след три месеца от разговора „Лидия“ предлага възможност за инвестиция. „Тя каза: „Между другото, мога да ти дам много повече пари. Леля ми е търговец от Уолстрийт и ние правим специален проект и си поканен“, спомня си Майкъл. 

Той извършва стрес тест с първите $20 000, които инвестира, след което успява да изтегли от платформата. „Промиха ми мозъка“, продължава той. „Тя не ме остави да мисля сам или да ме остави да си тръгна дори за секунда. Тя ми обещаваше охолен животи аз бях привлечен от идеята за бързи печалби. Трябваше да разсъждавам по-добре.", съжалява мъжът.

Майкъл започва да инвестира в платформата, като дори тегли пари от своя спестовен пенсионен план 401 (K) и губи 20 процента всеки път.

Когато през април тази година той се опитва да изтегли парите си от първата платформа, в която е инвестирал, получава глоба от $132 000. 

Паникьосан, той се опитва да вземе пари от схемата, в която е инвестирал с „Лидия“ – и идва нова санкция от 50 000 долара. Това, каза той, е бил моментът, в който му става ясно, че е станал жертва на изтънчени измамници. 

„Лицето ми стана ярко червено – спомних си действителния момент, в който се случи“, каза той. „Между двата акаунта загубих 500 000 долара. Загубих къщата си, загубих жена си, когато разбра какво съм правил, загубих парите си. Бях готов да сложа край на живота си. Наистина бях на дъното. Накрая получих нервен срив и дъщеря ми ме откара по спешност в болница и ме настаниха в отделение за психично здраве.“ 

Докато Майкъл сега възстановява живота си, живее в апартамент и е в добри отношения с бившата си съпруга и децата, той каза, че има желание да предупреди другите за променящите живота последици от подобни измами.

42-годишната Ребека Холоуей също пропуска предупредителните знаци, когато е измамена с повече от 100 000 долара от измамник, представящ се за френски предприемач на име „Фред“.

„Неомъжените жени наближаващи средна възраст са толкова уязвими. Имаме пари, но може още да не сме срещнали правилния човек. И изведнъж този добре изглеждащ мъж започва да ви говори и вие се вълнувате. Поглеждайки назад, знаците са толкова очевидни. Но в момента искаш да повярваш, че е истинско", споделя тя. 

Рекордните 3,82 милиарда долара са били откраднати от американци

чрез инвестиционни измами през 2022 г., показва Федералната търговска комисия (FTC) – повече от всеки друг вид измама. Това е 128% увеличение спрямо загубените 1,67 милиарда долара през предходната година. 

Инвестиционните измами са широкообхватни и могат да включат всяка измама, която подвежда жертвите да вложат пари във фалшиви схеми с обещание за доходоносна възвръщаемост. Това може да включва схеми на Понци и дори хора, убеждавани да инвестират в „фантомни имоти“, които не съществуват.

Скорошно проучване на адвокатите за инвестиционни измами Carlson Law установи, че по-голямата част от загубите са в Калифорния - следвани съответно от Флорида, Тексас, Ню Йорк и Ню Джърси.