Рязко увеличаване на случаите на заразени и починали в САЩ в следващите седмици и месеци предричат модели за прогнозиране развитието на пандемията от коронавируса. Основната причина според анализите е ефектът от облекчаването на строгите мерки за изолация и тръгването отново на работа на милиони хора. В понеделник Центърът за контрол и превенция на заболяванията (CDC) съобщи, че по негови изчисления случаите на COVID-19 са достигнали на 3 май общо 1 152 372, а починалите 67 456. Това е корекция с над 30 000 при заразените и около 1700 при смъртните случаи, а обяснението е, че отделните щати се бавят с докладването на данни. Но това скоро може да бъде засенчено от почти страховита статистика спрямо сегашната ситуация. Според документ за вътрешно ползване на администрацията на президента Доналд Тръмп, цитиран от „Ню Йорк таймс“, а след това и видян от Ройтерс, починалите може да достигнат до 3 хиляди души на ден към 1 юни, т.е. само след 3 седмици. Това би било

увеличение от 70% на починалите

спрямо около 1750 на ден сега. Моделирането на Федералната агенция за извънредни ситуации (FEMA) показвало, че ако сега новите случаи са около 25 хиляди, то в края на месеца ще експлодират до около 200 хиляди всеки ден. Публична е прогнозата на Института за здравна статистика и оценка (IHME) към University of Washington и според нея до началото на август починалите ще са почти 135 хиляди души. Това е над два пъти повече спрямо прогнозата на института от 17 април, когато се очакваха 60 308 смъртни случая към 4 август (а те вече са почти 69 хиляди по изчисления на Ройтерс), припомня „Дневник“. Прогнозата също се позовава на „увеличената мобилност в повечето щати с отмяната на мерките за социално дистанциране в 31 от тях на 11 май, като зачестилите контакти между хората ще увеличат и предаването на коронавируса между тях“. В интервю в неделя Тръмп каза, че „може да изгубим някъде от порядъка на 75, 80, 100 хиляди души, ужасна работа". Но той не спомена за какъв срок, а се оказва, че това може да са данни към края на месец май, не на годината. Прогнозата на IHME има различни сценарии, според които жертвите в началото на август ще са между 95 и 243 хиляди, като над 134 хиляди е средният показател за най-вероятния модел. Тя се възприема като потвърждение за предупрежденията на епидемиолози, че

 пандемията ще продължи да бушува през лятото

и че ще има ново рязко увеличение на починалите в райони на страната, където в средата на март хора умираха в коридорите на болниците на носилките още преди да стигнат от линейката до спешното отделение.


България обяви, че пикът е минал. Според ЕС предстои

Пикът на заразените с коронавирус в България е бил в седмицата след Великден – от 20 до 26 април, обяви Националният оперативен щаб в понеделник. Андреа Амон, ръководителка на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, отговарящ за борбата с коронавируса в ЕС, обаче смята, че болестта тепърва ще се разраства в България.

Според нея България е една от петте европейски страни, където коронавирусната епидемия все още набира инерция. В изслушване пред комисията по обществено здравеопазване на Европейския парламент тя каза, че Европа като цяло изглежда е преминала пика на заразите в събота, докато България докладва ръст на случаите. Според нея най-лошото предстои във Великобритания, опровергавайки британския премиер Борис Джонсън, който миналата седмица заяви, че неговата страна вече е превалила билото на пандемията.

Във Великобритания, Полша, Румъния и Швеция от две седмици броят на новозаразените устойчиво нараства, а в България дори набира скорост. Всички останали европейски държави съобщават за намаляващ брой на новозаразените, информира Ройтерс. „Изглежда, че в събота беше преминато билото на първата вълна в Европа“, каза Андреа Амон, цитирана от агенцията.