Федерален съдия в Чикаго издаде временна заповед във вторник, блокирайки влизането в сила на правилото на президента Тръмп за хората на помощи (public charge rule), с което неговата администрация прави по-трудно получаването на зелена карта и гражданство. Федерални съдии в три други щати са издали подобни решения в петък. Чикагският съдия Гари Фьодер предоставя дълго обяснение за решението си. Той пише, че "този случай има важни политически последици“, но и че работата на Конгреса е да прокарва правила. Той блокира правилото public charge rule след подаден иск от няколко институции. Едната е администрацията на окръг Кук, който е най-големият окръг не само в Чикаго, но и в Илинойс. Другата е коалицията за имигрантски и бежански права (ICIRR), а последната - Центърът на Шривър, който представлява ICIRR в съдебния процес. "Промяната на правилото за хората, взимащи държавни субсидии, би наложила реална и необратима вреда за хората, които наричат окръг Кук свой дом“, каза главният окръжен прокурор Ким Фокс. "Никой не трябва да живее в страх и да се чувства принуден да се откаже от публични ресурси за достъп до храна, жилищно настаняване и здравеопазване. Благодарна съм за готовността на жените и мъжете от прокуратурата и нашите партньори в това дело да се изправят пред тези дискриминационни атаки", допълни тя. Досегашното правило, което беше въведено през 1999 г., считаше, че имигрант на помощи е някой, чийто доход е 50% или повече от социални програми. Но там не са включени имигрантите. Новото правило е описано в 837 страници и изрично посочва имигрантите - то би трябвало да гарантира, че имигрантите ще могат да се издържат сами и няма да разчитат на държавни и социални помощи. То трябваше да влезе в сила на 15 октомври.

Под ударите на новото правило

за public charge ще са всички имигранти, ползвали Medicaid, ваучери за храна и жилище, субсидии за здравни застраховки и други социални помощи. През август и.д. директор на службата по имиграция Кен Кучинели обясни, че според правилото човек на помощи е този, който получава една или повече субсидии за повече от 12 месеца акумулативно за даден 36-месечен период. "Това означава, че ако някой ползва две програми за един месец, ще се смята за два месеца", обясни още той.

Освен ползването на социални програми, имиграционните власти ще взимат предвид

образование, доходи и здравословно състояние,

за да решат дали да дадат зелена карта и гражданство на кандидат-имигрантите. Други фактори, които ще играят срещу кандидатите за зелени карти, са здравословно състояние, което може да им пречи на училище или работа, да нямат достатъчно средства, с които да покрият „всякакви разумни предсказуеми медицински разходи“, свързани с това здравословно състояние; финансови задължения; да са били одобрени за социална помощ, дори и да не са я ползвали; нисък кредитен рейтинг (ниски FICO точки), липсата на здравна застраховка; липсата на колежанска диплома; недобър английски език, който може да попречи на кандидата да влезе на пазара на труда, и наличието на спонсор, който едва ли би осигурил финансова помощ. Правилото няма да засегне имигранти, чиито родители или други спонсориращи за зелена карта, които са американски граждани, са получавали помощи, дори и те да са били в полза на спонсорирания. Първият съдия, който блокира правилото public charge rule, беше от Ню Йорк. Съдия Джорд Даниелс, който е бил назначен от президента Бил Клинтън, се мотивира с това, че

подобно правило e против „американската мечта“

и лишава много хора от възможността за просперитет и успех чрез упорит труд. Според някои анализатори с влизането в сила на промяната в правилото за хората на помощи

400 000 имигранти ще бъдат отрязани от възможността да получат зелени карти.

Администрацията на Тръмп прокара и други ограничения за легалните имигранти. Те ще трябва да докажат, че ще имат здравна застраховка в Америка.

В президентски указ от началото на септември се казва, че на имигрантите ще им бъде забранено да влязат в САЩ, ако не бъдат

покрити от здравна осигуровка в рамките на 30 дни от влизането

си в страната или не покажат, че имат достатъчно финансови средства, за да платят за медицински разходи. Указът не се отнася за хора, които са вече в САЩ. Той обаче важи за съпрузи и родители на американски граждани, кандидати за виза. За визите на деца на американски граждани няма да се искат доказателства за здравна застраховка. Белият дом изтъкна новото изискване като нужно за „защита на обезщетенията за здравеопазване за американските граждани“ и твърди, че неосигурените имигранти създават финансова тежест за болниците.  

Вашингтон свали визите за Полша

Президентът Доналд Тръмп обяви миналата седмица, че официално е одобрил включването на Полша в програмата на САЩ за безвизово пътуване за туризъм и бизнес с престой до 90 дни. В края на септември той заяви готовността Вашингтон да направи тази крачка „в следващите седмици“. Тогава Тръмп обсъди с президента Анджей Дуда увеличаване на присъстващите на ротационен принцип американски военни в Полша с около 1000 души и падането на визите. Очакваше се решението за визите да бъде обявено по време на официално посещение на Тръмп във Варшава в началото на септември, но Тръмп отмени в последния момент визитата с обяснение, че трябвало да остане в страната заради задаващ се мощен ураган. След това полски медии започнаха да прогнозират, че е по-вероятно това да стане в началото на 2020 г. и поляците да започнат да пътуват до САЩ от следващото лято. Смята се, че за реалното задействане на нови визов режим са необходими около 6 месеца.