Монтана стана първият щат в САЩ, който забрани TikTok. Забраната ще влезе в сила през следващата година, а дебатите относно въздействието и сигурността на популярното видео приложение се разрастват. Забраната, подписана от губернатора Грег Джанфорте, ще послужи като правен тест за национална забрана на платформата, собственост на Китай - нещо, за което все по-често призовават законодателите във Вашингтон.

"TikTok не може да функционира в рамките на териториалната юрисдикция на Монтана", се казва в копие от прясно изработения закон на уебсайта на щата.

Забраната предвижда нарушение всеки път, когато "потребител получи достъп до TikTok, бъде му предложена възможност за достъп до TikTok или му бъде предложена възможност за изтегляне на TikTok". Всяко нарушение се наказва с глоба от 10 000 долара за всеки ден, в който е извършено. Съгласно закона Apple и Google ще трябва да премахнат TikTok от своите магазини за приложения, а компаниите ще бъдат изправени пред възможни ежедневни глоби.

Забраната ще влезе в сила през 2024 г., но ще бъде отменена, ако TikTok бъде придобит от компания, регистрирана в държава, която не е посочена от САЩ като чуждестранен противник, гласи законът.

Този ход почти сигурно ще бъде оспорен чрез съдебни дела.

Политическите лидери на щата "потъпкаха свободата на словото на стотици хиляди монтанци, които използват приложението, за да изразяват себе си, да събират информация и да управляват малкия си бизнес в името на антикитайски настроения", заяви директорът по политиката на ACLU Монтана Кийгън Медрано.

"Губернаторът Джанфорте подписа законопроект, който нарушава правата по Първата поправка на населението на Монтана, като незаконно забранява TikTok", заяви говорителка на компанията пред АФП, "Искаме да уверим жителите на Монтана, че могат да продължат да използват TikTok, за да изразяват себе си, да изкарват прехраната си и да намират общност, като продължаваме да работим за защита на правата на нашите потребители във и извън Монтана."

Embed from Getty Images

TikTok официално заяви, че конституционността на забраната в крайна сметка ще бъде решена от съдилищата. Законът е последната схватка в дуелите между TikTok и много западни правителства, като приложението вече е забранено на правителствени устройства в САЩ, Канада и няколко страни в Европа.

Приложението е собственост на китайската фирма ByteDance и е обвинявано от широк кръг американски политици, че е под опеката на китайското правителство и е инструмент за шпионаж от страна на Пекин. Самият Джанфорте написа в Туитър, че е подписал забраната, за да "защити личните данни на жителите на Монтана от Китайската комунистическа партия".

Въпреки огромната си популярност TikTok е изправена пред ултиматум от Белия дом да се раздели с китайските си собственици или да спре да работи в САЩ.