Правителството ще проведе разговори с ръководствата на мобилните оператори заради повишените цени на техните услуги. Това стана ясно от изказване на премиера Николай Денков в отговор на въпрос на лидерката на БСП Корнелия Нинова по време на парламентарния контрол в петък.
Според Нинова тази мярка няма да бъде достатъчна, затова БСП ще сезира антимонополната комисия по случая.
Заявките на управляващи и опозиция идват, след като в рамките на няколко дни и трите мобилни оператора в България - Vivacom, Yettel и A1 - обявиха, че ще увеличат месечните си такси.
Това се случва за трета поредна година, като предизвиква недоволството на потребители и води до съмнения за картел - ситуация, при която два или повече конкуренти съгласуват действията си, за да постигнат предимство на един и същ пазар.
През изминалите дни депутатът от „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ) Ивайло Мирчев настоя за промени в законодателството и в регулаторите, за да има по-строг контрол над мобилните оператори.
В петък Корнелия Нинова нарече увеличението на цените неравноправно и попита премиера Денков какви мерки ще предприеме правителството. Денков отговори, че вече са уговорени разговори с мобилните оператори, в които кабинетът ще им обърне внимание, че „това е лоша икономическа практика“.
По думите на Денков увеличаването на цени „създава напрежение“ и самите оператори не са заинтересовани да го поддържат.
Премиерът пое ангажимент подобни разговори да се проведат и с контролните институции, но каза, че с това се изчерпват правомощията на правителството по този казус.
Според Денков контролът на начина, по който мобилните оператори сключват договорите си с потребителите, зависи повече от институции като Комисията за защита на потребителите (КЗП) и омбудсмана. Затова правителството ще говори и с тях с призив да бъдат по-активни.
Омбудсманът Диана Ковачева вече изпрати писмо до министъра на икономиката Богдан Богданов, в което настоява да се направи анализ на нелоялни практики и неравноправни договорни условия в работата на мобилните оператори.
Нинова нарече отговора на Денков „небивалици“ и го обвини в „лобизъм“ в полза на операторите.
„Като не искате да се намесвате, си го кажете директно“, каза Нинова от парламентарната трибуна.
По-късно пред журналисти в Народното събрание тя каза, че „очевидно правителството не иска и не може да предприеме действия“. Лидерката на БСП обяви, че партията ѝ ще внесе сигнал до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) с въпрос дали когато прилагат еднакви клаузи, операторите не създават пречка пред правилата за свободна конкуренция. От няколко години КЗК е с изтекъл мандат.
Подобен сигнал БСП ще внесе и в Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).
„Искаме да има държава. Има начини това да бъде спряно и да се променят условията в тези договори“, каза още Нинова.
Мобилните оператори повишават цените си, като се позовават на задължителните за потребителите клаузи в договорите.
В края на 2021 г. КЗП издаде заповед, с която забрани на операторите да увеличават таксите. Тогава те бяха обявили предстоящо повишаване на цените за следващите 2 години - 2022 и 2023 г.
Заповедта за забрана на това намерение беше потвърдена на всички съдебни инстанции. При издаването ѝ министър на икономиката беше Нинова в правителството на ПП, ДБ, БСП и „Има такъв народ“.