До една трета от пиесите на Уилям Шекспир може да са написани в съавторство с друг творец, предаде ДПА, като се позовава върху анализ на произведенията.
Експерти отдавна подозират, че драматургът е сътрудничил по редица проекти и нови методи хвърлят светлина върху това до каква степен е било така.
Данните разкриват, че пиеси като "Тит Андроник" и "Перикъл" може да са създадени в съавсторство съответно с Джордж Пийл и Джордж Уилкинс.
Някои творби може да са започнати от други автори и завършени от Шекспир.
Според анализа някои от по-ранните сцени в "Хенри Шести. Втора част" вероятно са започнати от Кристофър Марлоу.
"Мяра за мяра“ е била адаптирана от Томас Мидълтън след смъртта на Шекспир, както и "Макбет“. Няма обаче оригинална неадаптирана версия на последното произведение.
По време на Британския научен фестивал в Лестър професор Гейбриъл Еган от университета "Де Монфор" каза, че неговият анализ предполага, че Шекспир може да е написал много повече, отколкото се смяташе досега, но добави, че част от това, което се смята, че е дело на драматурга, всъщност не е.
Той предполага, че Шекспир стои зад 43 пиеси, а 14 са написани в съавторство.
"Той е бил много по-общителен писател, отколкото сме предполагали", обяснява Еган. "Бил е ангажиран и с други писатели…. Това е ключовият момент, той всъщност, работейки в театъра, трябва да е чел творби на други хора, в много случаи е сядал с тях и е казвал "хайде да направим пиеса“.
Според Гейбриъл Еган "това не е модел на общителност, с който израснах и научих като студент, но е нещо, което открихме за неговия ангажимент в театралната индустрия.“
Използвайки компютърни модели, изследователите разглеждат използването на функционални думи като "и", "на" и други в класически текстове, за да установят специфични стилове и модели на писане на конкретни автори.
Еган открива, че в творчеството на Шекспир съществува отчетлив отпечатък на много други автори.
Той е най-изненадан да установи колко голяма част от трите пиеси "Хенри VI" не са написани от Шекспир. „Това е сравнително ново откритие, че те са в съавторство – няма външна причина да мислим така”, обяснява специалистът.
“При други пиеси като „Двама благородни сродници“, на заглавната страница пише "от Джон Флетчър". "Изненадващо е, че тези („Хенри VI“) са в съавторство”, казва Еган.
„Нещо като една трета от пиесите на Шекспир всъщност са пиеси в съавторство. Опитите да се опровергае това заключение се сриват при внимателно разследване от експерти“, допълва той.
Според Гейбриъл Еган има хора, които много харесват образа на Шекспир като самотен гений и не обичат да мислят за известните му стихове като за написани от някой друг.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.