Макар тази зима да не се очертава като много студена за момента, в големия студ няма нищо по-хубаво от чаша топъл (не горещ!) чай. Мнозина дори, докато пътуват в градския транспорт, предвидливо носят термос, в който напитката изстива по-бавно. До неотдавна предпочитана от българина беше билковата отвара, подсладена с мед.
Ако си припомним "бабината аптечка", при висока температура се препоръчва чай от липов цвят - 2-3 чаени лъжички, залети с 250 г вряща вода и оставени да киснат 20 минути, прецедени и изпити наведнъж (по две-три чаши на ден). Ако към него се прибави и джинджифил, човек може да се наслади и на прекрасен вкус, и на възможността да се предпази от вируси и дори от стрес. За черния чай твърдят, че е от напитките, които могат да ни събудят по-успешно дори от кафето. Тази леко горчива напитка със специфичен вкус обаче има и други полезни свойства. Чаша черен чай на ден ще помогне да се предпазите от вируси, а и да ви подмлади и да се преборите със стреса и напрежението. Черният чай може да се ползва и при стомашна болка, колики или чувство на гадене, тъй като действа благотворно на стомаха.
Между другото все повече хора добавят мляко в чая. Това обаче намалява лечебните му свойства, твърдят германски специалисти от берлинската болница „Шарите". Техни изследвания установили, че употребата на черен чай помага за поддържане на нормално кръвно налягане и предпазва от хипертония. Учените свързват този ефект с катехините - вещества, съдържащи се в чая. Доказано е, че тези компоненти способстват за образуване на окиси на азота, които на свой ред водят до разширяване на кръвоносните съдове. Съдържащият се в млякото белтък казеин обаче снижава концентрацията на катехини в чая и блокира положителния ефект върху кръвоносните съдове.
И да не забравим за зеления чай. Учените от Каролинския институт в Стокхолм откриха още един полезен компонент в зеления чай, който възпрепятства растежа на кръвоносните съдове в злокачествените образувания и блокира процеса на тяхното развитие. "Това позволява да се говори, че зеленият чай е полезен при всички болести, свързани с ангиогенезата, т.е. с образуването на нови кръвоносни съдове", твърдят те. Многобройните изследвания потвърждават и факта, че зеленият чай може ефективно да предпазва от радиационни и химически, предизвикани новообразувания и забележимо да потиска мутагенността на много класове канцерогенни вещества. Все пак през зимата всички видове чай може със сигурност да са полезни за едно: да ни стоплят.