Учените засякоха в космоса тайнствено радиоизлъчване, наподобяващо по модела си сърдечен ритъм. Астрономите прецениха, че то идва от галактика, отдалечено приблизително на 1 милиард светлинни години от Слънчевата система, но точният източник и причина за радиоизлъчването остават непознати. Студия за откритието е публикувана в списание "Нейчър".
Радиосигналите са на бързи "откоси" (FRB) - интензивни серии радиовълни с дължина от милисекунди и неизвестен произход. Първият такъв откос е засечен през 2007 година и оттогава стотици такива космически проблясъци биват улавяни от различни, отдалечени точки в космоса.
FRB са толкова кратки и неочаквани, че е трудно да бъдат наблюдавани. Едно от съоръженията, използвано за засичането им е телескопът Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment, или CHIME, в Dominion Radio Astrophysical Observatory, Британска Колумбия, Канада.
Телескопът, започнал работа през 2018 година, системно оглежда небето и освен чувствителност за бързите радиоизлъчвания има такава и за радиовълните, излъчвани от водорода в отдалечените райони на вселената.
Астрономите, които го ползват, откриха на 21 декември 2019 година "нещо необичайно" - бърз радиооткос, който е "странен в много отношения", според Даниеле Мичили, изследовател постдокторант в института за астрофизика и космически проучвания "Кавли" в Масачузетс.
Сигналът FRB 20191221A продължил цели 3 секунди - над 1 000 пъти повече от обичайното. Досега това е най-дългияг радиооткос. Според Мичили освен това бил забалажителен с периодични равномерни пикове, които били забележително точни в появяването си и наподобявали "сърдечен ритъм".
"Това е първият път, в който такъв сигнал е периодичен" - каза ученият.
Астрономите не знаят какъв е произходът на сигнала дори оценката, че източникът се намира на около 1 милиард светлинни години, е "крайно несигурна", според Мичили.
CHIME е силен в откриването на радиоизлъчвания и откоси, но не и в локализирането на източника им. Все пак телескопът минава през модернизация и допълнителните му прибори, които още се превят, ще осигурят възможност да се триангулират радиоизлъчванията до конкретни галактики.
Междувременно научният екип продължава да следи небето за други сигнали като получения, както и за подобни периодични излъчвания. Честотите на радиовълните и начините, по които се променят, може да дадат на астрономите важна информация за скоростта на разширяване на Вселената.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.