Хиляди мистериозни дупки бяха открити от изследователи по морското дъно на Тихия океан край Калифорния. Учените нямат обяснение какво е причинило странното явление и търсят отговори. Феноменът, забелязан край бреговете на Биг Сър, Централна Калифорния, бе описан наскоро от изследователите Ева Лундстен и Чарлз Пойл по време на форум на Американския геофизичен съюз в Сан Франциско. Мистериозните дупки по морското дъно са в два размера. По-големите са широки средно 175 метра и са 5 м дълбоки, наричат ги джобовете. Тези дупки са почти кръгли и сравнително равномерно разположени. Всъщност те не се наблюдават за първи път. Подобно явление бе наблюдавано от учени от MBARI още през 1999 г. по време на проучване на морското дъно с помощта на монтиран на кораб сонар. Категорично обяснение на произхода им обаче няма. По-малките дупки, открити в океана край Калифорния, са хиляди. Те са широки едва 11 метра и са дълбоки един метър, а учените ги нарекоха микродепресии. Макар все още да не ясно как са се образували, те явно бързо са се превърнали в любимо убежище на морските обитатели. Изследователи открили

приблизително 15 000 подобни дупки

с диаметър около 11 метра и дълбочина 1 метър. Било установено, че 30% от тях съдържат човешки отпадъци, наред с риба и други морски създания, които използвали боклуците като хабитат.

Учените смятат, че настаняването на животните сред боклука може да е издълбало микродепресиите още по-надълбоко. Това е само хипотеза, която не може да обясни микродепресиите, несъдържащи никакви обекти. Но според изследователите е ясно, че микродепресиите не прерастват в по-големи дупки, защото между едните и другите съществуват морфологични различия. Тези странни ями вероятно са свързани с процеса на изпускането на метан или други вещества от морското дъно, а това е потенциална опасност за стабилността на самото дъно. Този факт пък от своя страна създава риск за структури като петролни платформи или вятърни турбини. При досегашните анализи обаче не са открити данни за метан в утайката или морската вода в този регион. Това вероятно е така, защото земята отдавна не е изпускала газове, поне през последните 50 000 години. Малките дупки пък са пълни със скални отломъци, водорасли, кости, боклук или риболовни принадлежности. Вероятно микродепресиите са сравнително скорошни природни образувания, издълбани от морски течения.