ГЕРГАНА ТОДОРОВА

COVID-19 предизвика икономическото забавяне, което срещаме в цялата страна днес, и мнозина се питат дали жилищният пазар е в затруднение. За тези, които помнят 2008 г., е логично да си зададат този въпрос. Много от нас тогава изпитаха финансови затруднения. Много останаха без работа и загубиха домовете си по време на Голямата рецесия от 2007 г. - тази, която започна с жилищна и ипотечна криза. Днес обаче сме изправени пред съвсем различно предизвикателство: външна здравна криза, която ни накара да сложим „пауза“ на икономиката в почти всички части на страната и света. Нека разгледаме пет основни неща, които знаем за днешния пазар на жилища, които бяха различни през 2007 г.

Ценност на имота

Когато разгледаме оценката във визуалното изображение ф. №1, има голяма разлика между 6-те години преди жилищата криза от 2007-а и последните 6 години до днес. Водейки до катастрофата, която преживяхме преди, ние имахме много по-висока оценка на жилища в САЩ, отколкото виждаме днес. Всъщност най-високото ниво на оценка в последно време е под най-ниското ниво, което видяхме, че ни доведе всъщност до катастрофа преди около 13 години. Цените се повишават напоследък, но не със скоростта, с която се покачваха тогава, когато бяхме в „балона“ на скъпите жилища. Банките си научиха урока и не позволиха на пазара да диктува неконтролируемо.

Ипотечен кредит

Индексът за наличност на ипотечен кредит е месечна мярка от Асоциацията на ипотечните банкери, която измерва нивото на трудност за осигуряване на заем. Колкото по-висок е индексът, толкова по-лесно е да получите заем; колкото по-нисък е индексът, толкова е по-трудно. Днес ние не сме близо до нивата, наблюдавани преди катастрофата на жилищата, когато беше много лесно да получите одобрение за ипотека. След срива обаче стандартите за кредитиране се затегнаха и останаха по този начин водещи до днес. Ф.№1-1

Брой домове за продажба

Една от причините за жилищната катастрофа през 2007-2008 г. беше свръхпредлагането на жилища за продажба. Днес, както е показано на следващото изображение Ф.№1-2, виждаме много по-различна картина. Нямаме достатъчно жилища на пазара за броя на хората, които искат да ги купят. В цялата страна разполагаме с инвентар от по-малко от 6 месеца. Недостиг на домове за заинтересовани купувачи все още съществува.

Използване на „домашен“ капитал, чрез рефинансиране

Графиката показва Ф.№1-3 разликата в това как хората са имали достъп до собствения капитал на домовете си днес в сравнение с 2007-2008 г. Тогава потребителите добиват капитал от домовете си (чрез рефинансиране на парични средства) и го използват за финансиране на техния начин на живот. Тогава такъв капитал се отпускаше изкуствено, тоест оценяваха се жилищата на много по-скъпо, отколкото всъщност бяха. Днес потребителите третират капитала в домовете си много по-предпазливо.

Натрупване на капитал в собствения си дом (изплатена главница до момента)

Днес 53,8% от домовете в цялата страна имат най-малко 50% собствен капитал, тоест са поне наполовина изплатени. През 2008 г. собствениците на жилища ги напускаха, защото дължаха повече от това, което всъщност струваха техните домове. С притежанието на собствен капитал сега има много по-малка вероятност да изоставят домовете си, защото имат какво да губят. В заключение, кризата COVID-19 сега предизвиква различни предизвикателства в цялата страна и света, които са различни от тези, с които се сблъскахме през 2008 г. Тогава имахме жилищна криза, днес сме изправени пред здравна криза. Това, което сега знаем, е, че жилищата са в много по-силна позиция днес, отколкото бяха през 2007-2008 г. Вече не е център на икономическото забавяне. По-скоро може да бъде точно това, което ни помага да се извадим от кризата по-бързо. Като агент на недвижими имоти аз не само помагам на своите клиенти със закупуване, продажба и отдаване под наем, но и се стремя непрестанно да ги уведомявам относно всеки възможен аспект, който би повлял на тяхната дългосрочна инвестиция, която всъщност за повечето хора е най-важната и най-голямата, която те са направили или ще направят някога в живота си. Ако имате въпроси свързани с тази или други мои статии до сега, или въобще с всичко свързано с пазара на недвижимите имоти, ще се радвам да ме потърсите, а за мен ще е удоволствие да мога да помогна. Моят директен номер е: 773-827-7827, или ми пишете на емайл: [email protected]. Също моят уебсайт, за повече информация: GerganaTodorova.BairdWarner.com Консултацията е винаги безплатна и не ви ангажира по никакъв начин