Въпреки публичната реторика Вашингтон и Брюксел работят върху бъдещата преговорна позиция на Киев, а не върху постигането на победа.
На фона на проблемите със западната помощ за Украйна, администрацията на Джо Байдън и европейските служители тихомълком променят стратегията за подкрепа на Украйна, измествайки акцента от постигането на пълна военна победа над Русия към подобряване на позицията на Киев при евентуални преговори за прекратяване на войната.
Това се казва в анализ на Politico по повод случващото се през последните седмици във войната в Украйна.
Служител на Белия дом и европейски дипломат във Вашингтон при условие за анонимност, подобни мирни преговори вероятно биха означавали предаване на част от украинската територия на Русия.
Отбелязва се, че Белият дом и Пентагонът все още публично настояват за необходимостта от пълното изгонване на руската армия от Украйна, но тайно обсъждат с Киев необходимостта от преминаване към стратегическа отбрана, като се откажат от опитите за освобождаване на териториите. Тези усилия включват също укрепване на противовъздушната отбрана и изграждане на отбранителни укрепления. Освен това администрацията на Зеленски се фокусира върху бързото съживяване на украинската отбранителна индустрия на Украйна.
„Много вероятно е преминаването към отбранителна позиция да позволи на украинците да запазят ресурси, докато бъдещият прогрес на Русия би изглеждал малко вероятен“, каза Антъни Пфаф, експерт по разузнаването във Военния колеж на армията на САЩ, който е съавтор на проучване, което предполагаше Путин ще нахлуе в Украйна. Европейски дипломат във Вашингтон, каза, че ЕС също иска да ускори членството на Украйна в НАТО, за да "постави украинците в най-добрата ситуация за преговори" с Москва.
Разглеждайки стратегическата ситуация, Politico отбелязва, че „самите украинци са въвлечени в публичен дебат за това колко дълго могат да се противопоставят на Путин“. Тъй като Украйна няма нито войски, нито оръжия, отказът на Зеленски да обмисли нови преговори с Москва изглежда все по-несъстоятелен от политическа гледна точка у дома. Украинският президент, който се стреми да мобилизира още половин милион войници, се сблъсква с нарастваща вътрешна съпротива от своя командир началник генерал Валерий Залужни и кметът на Киев Виталий Кличко“, пише изданието цитирано от БГНЕС.
Известният американски публицист и политически коментатор, член на редакционната колегия на The New York Times, Серж Шмеман, публикува мнение на страниците на изданието си, в което призовава Украйна да се съгласи на незабавен мир със загубата на територии. Според него, в условията на намаляваща подкрепа от Запада, Украйна няма изгледи да изгони руската армия от територията си в обозримо бъдеще.
Продължаването на войната ще означава по-нататъшно ресурсно и демографско изчерпване на Украйна. Докато прекратяването на войната ще даде шанс за изграждане на мощна демократична държава с подкрепата на Запада.