Георги Георгиев, бивш кмет на Ботевград, е приближен на знаковата фамилия Златеви. А Валентин Златев е руски наместник в България и приближен на премиера Бойко Борисов.

Павлета Давидова

Столичната окръжна прокуратура прекрати наказателното производство срещу бившия кмет на Ботевград Георги Георгиев. Обект на проверка бяха сделки, чрез които Георгиев и негови приближени придобиват атрактивни общински имоти на занижени цени. След като сигналите за схеми с ботевградски имоти бяха раздухани в медиите, държавното обвинение образува наказателно производство на 4 май 2015 г. Делото обаче бе срещу неизвестен извършител - „длъжностно лице от община Ботевград, което според прокуратурата е нарушило или не е изпълнило служебните си задължения при провеждане на търгове за продажба на имоти - общинска собственост, с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда и от това са могли да настъпят немаловажни вредни последици за община Ботевград - престъпления по чл. 282, ал. 1 от НК." Обект на разследване бяха сделки между 2006 и 2014 г., когато кмет е Георги Георгиев.

Установено е, че в проверявания период Георгиев и семейството му са придобили няколко имота, които доскоро са били общинска собственост. Парцелите обаче са продадени чрез публични търгове с тайно наддаване, а едва след това купувачите прехвърлят собствеността на съпругата на Георгиев Деспина. Цената е още по-ниска от тази, на която са закупени от общината. В постановлението на прокуратурата са споменати 11 реализирани сделки с общински имоти на цени между 1,205 и 113,400 лева. Прави впечатление, че купувачите са все доверени лица на семейството Георгиеви. Сред тях са сестрата на кмета Радка Първанова, братът на съпругата му Васил Късметски, бившият шеф на общинското дружество „ВиК-Бебреш" Гачо Гачев, Милен Марков, Стефан Андонов и Младен Апостолов. Като свидетели са разпитани Андонов, Апостолов, Марков и Гачев. Всички те посочват пред разследващите органи, че продали имотите си на Деспина Георгиева, тъй като не им били вече необходими, а освен това имали нужда от парични средства. Затова приели предложената им от съпругата на бившия кмет продажна цена, независимо че била по-ниска от тази, на която те придобили имотите.

В крайна сметка прокуратурата заключва, че липсват достатъчно доказателства за извършено престъпление по чл. 282, ал. 1 на НК от страна бившия кмет на Ботевград при продажба на общински имоти. Обвинението приема, че Георгиев нито е нарушил служебните си задължения, нито е превишил властта и/или правата си, мотивът - изпълнявал е решение на общинския съвет в Ботевград за продажба на имотите и определена първоначална цена. Негово задължение било да изпълни решението на ОбС, т.е. няма нарушение на служебните му задължения. Прокуратурата смята още, че няма и превишаване на правата и властта на кмета, след като той се е съобразил с общинарите.

В постановлението ясно се посочва, че за осем имота оценката, изготвена за публичния търг, е значително по-ниска от пазарната стойност на имотите към този момент. Това обаче не може да доведе до "ангажиране отговорността на бившия кмет, доколкото оценителите в показанията си заявяват, че Георги Цветанов Георгиев не им е оказал натиск при изготвяне на оценките от тяхна страна". "Отделно от това тази оценка е била предмет на разглеждане и одобрение от общинския съвет", застраховат се с общинарите държавното обвинение. Според прокуратурата и обстоятелството, че впоследствие имотите - обект на търговете, са придобити от бившия кмет и неговото семейство, също "не навежда на извод за извършено от Георгиев престъпление по чл. 282, ал. 1 от НК, доколкото не се установява последният да е уговарял лицата, явили се на търга, да закупят имоти - общинска собственост, вместо него".

Прокуратурата е отказала да разчита и на „Свидетел 01", защото е анонимен. Показанията му били „изолирани и неподкрепени от останалите доказателства по делото". Макар да се признава, че думите на анонимното лице са индикация за възможна злоупотреба, те не са взети предвид, защото нямало доказателства.

„Възможността за наказателно преследване за инкриминираното престъпление е погасена по давност, тъй като собствеността върху имотите била прехвърлена на Георгиев и семейството му през 2007-2009 г. За престъпление по чл. 283 от НК е предвидено лишаване от свобода за 3 г. В кодекса обаче има разпоредба, според която наказателното преследване се изключва по давност, ако не е възбудено в продължение на 5 г. за деяние, наказуемо със затвор повече от година. Според прокуратурата давността за преследване е изтекла през 2014 г.

Лицата, изготвили по-ниската оценка за общинските имоти, също няма да понесат отговорност отново защото нарушенията им са с изтекла давност. По закон те също биха могли да получат 3 г. затвор, но за целта е трябвало да им се повдигнат обвинения още през 2011-2012 г. Само за една оценка давността за наказателно преследване не е изтекла, но прокуратурата счита, че не трябва да се отделят материали с цел възбуждане на наказателно преследване срещу лицензиран оценител, тъй като оценката е „незначително по-ниска от пазарната такава".

Ротондата в центъра на Ботевград е едно от нещата, с които Георгиев обича да се хвали. През ноември 2013 г. репортер от местен сайт се оплака, че кметът му е счупил фотоапарата, докато снимал съоръжението. Радослав Маринов се готвел да направи нощни снимки на новостроящата се ротонда, когато Георгиев пристигнал. Сега бившият кмет обяснява случилото се като инцидент и се възмущава, че фоторепортерът дебнел луната, за да представи върха на ротондата като минаре.

Основен свидетел на държавното обвинение в хода на разследването е лице с идентификационен номер 01. Именно този свидетел описал схемата, прилагана от бившия кмет на Ботевград за закупуване на общински имоти. Неизвестното лице твърди, че след като Георгиев си избере имот, който желае да закупи, се насочва към човек от своя приятелски кръг. Имотът - общинска собственост, се обявява за продажба чрез търг с тайно наддаване, на който се явява подставено лице, което бива определено за купувач на имота. Георгиев му предоставя паричните средства, които да внесе в общината за купуването на имота. След внасянето на сумата следва сключване на договор за продажба. Известно време след продажбата собствеността се прехвърля на Деспина Георгиева. При тази сделка средства реално не са изплащани - преминавала единствено собствеността върху член от семейството на Георги Георгиев. Цената на втората сделка обикновена е в пъти по-ниска от тази, на която имотът е закупен от общината.

Свидетел 01 посочва още, че лично Георги Георгиев предоставял в брой сумата, необходима на подставеното лице да закупи имота, като документи, удостоверяващи тези обстоятелства, не са били изготвяни. Свидетелят твърди, че схемата е приложена и спрямо него.